Zaćmienie Słońca – relacja z obserwacji
Jak już wcześniej informowaliśmy Stowarzyszenie Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II z Parzynowa dzięki różnym swoim działaniom, w tym realizacji projektu „CWINT na tropie bozonu Higgsa – Astrofotografia – Mikroskopia stereoskopowa” dysponuje profesjonalnym sprzętem astronomicznym, który w miniony piątek 20 marca 2015r mogliśmy wykorzystać do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca.
A oto krótka relacja z tego wydarzenia.
Wspólnie z Dyrektor Gimnazjum w Kobylej Górze Panią Ewą Kubiak przeprowadziliśmy specjalne warsztaty celem pokazania młodzieży to wyjątkowe i rzadkie zjawiska astronomicznego. Na terenie szkolnego miasteczka ruchu drogowego rozłożyliśmy dwa teleskopy. Pierwszy to teleskop słoneczny LUNT- specjalistyczny instrument optyczny pozwalający na obserwacje tarczy słonecznej w sposób jaki jeszcze niedawno nie był dostępny dla miłośników astronomii. Teleskop wyposażony został w filtr H-alpha (czerwona linia wodorowa) i w sposób zupełnie niezwykły, ujawnia szczegóły naszej gwiazdy dziennej takie, jak m.in. ciemne i jasne plamy oraz protuberancje widoczne na brzegu tarczy słonecznej. Tak więc tym teleskopem można było zaobserwować nie tylko „nachodzenie” tarczy Księżyca na tarczę Słońca ale również niezwykle burzliwe zjawiska jakie toczą się wewnątrz i napowierzchni Słońca. A, że dzieje się dużo – to byliśmy świadkami efektu tej intensywności kilka dni wcześniej. Na naszym niebie pojawiła się zorza polarna! Pomimo, że jest to rzadkie zjawisku widoczne na naszej szerokości geograficznej to nasz kolega z CWINT, Kamil Cichoń wykonał niesamowite zdjęcia tego wyjątkowego spektaklu – można je obejrzeć na youtube. Drugi teleskop jaki przygotowaliśmy do obserwacji zaćmienia Słońca to tzw. „Newton” z filtrem słonecznym na montażu paralaktycznym z komputerowym śledzeniem obiektów, w związku z czym „podążał” automatycznie za Słońcem (korygował efekt związany z dobowym obrotem Ziemi wokół własnej osi). Dodatkowo na dużym monitorze korzystając ze specjalistycznego oprogramowania astronomicznego pokazywaliśmy jak wygląda przebieg tego zjawiska u nas i różnych rejonach świata.
Tak „uzbrojeni” w profesjonalny sprzęt, kamery i aparaty czekaliśmy na nadchodzące zjawisko astronomicznie, które na 12 godzin przed astronomicznym pierwszym dniem wiosny miało pojawić się na niebie oraz na obserwatorów tego wydarzenia: dzieci i młodzież z terenu Gminy Kobyla Góra. Wszystko przebiegło wspaniale. Pogoda była doskonała, sprzęt spisał się zgodnie z oczekiwaniami natomiast liczba uczestników obserwacji przeszła nasze przewidywania: dziesiątki, a może i któraś setka młodych, ciekawych ludzi przyszła obserwować to zjawisko. Każdy mógł spokojnie obejrzeć i porównać jakościowo różne ujęcia teleskopowe przebiegu zaćmienia oraz skonfrontować swoje obserwacje z komputerową prezentacją ze Stellarium. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt dobrego podejścia do tego typu wydarzeń nauczycieli i opiekunów. Gdyż to oni zmotywowali dzieci i młodzież do tego aby skorzystać z możliwości obserwacji zaćmienia Słońca i poszerzenia ogólnej wiedzy o ciekawe tematy związane z astronomią i kosmosem. Dla wielu z tych młodych ludzi sam fakt, że kolejne takie zjawisko będą mogli obserwować w Polsce dopiero za 11 lat, a więc gdy będą już pełnoletni i dorośli było dodatkowym potwierdzeniem, że warto było przyjść i na własne oczy obejrzeć to wyjątkowo rzadkie zjawisko astronomiczne. Wśród przybyłych „obserwatorów” było sporo osób z Ostrzeszowa, a nawet goście z zagranicy, którzy różnymi drogami dowiedzieli się o naszych przygotowaniach do obserwacji i skorzystali z tej możliwości obejrzenia zaćmienia Słońca u nas w Kobylej Górze. Swoimi ciekawymi uwagami i doświadczeniem z młodzieżą podzieliła się m.in. Pani Kasia Bartlińska, która była już świadkiem całkowitego zaćmienia Słońca będąc we Francji, a tym razem z różnych powodów nie mogła wyjechać na obserwacje tego zjawiska na Islandię – więc uzbrojona w statyw i lustrzankę przybyła na nasze „pole” obserwacyjne. Interesującą prezentację różnych sposobów obserwacji zaćmienia Słońca przedstawiła również Pani Krystyna Podsadny m.in. jak w szybki sposób mając do dyspozycji tylko dwie kartki papieru wykonać tzw. Kamerę Obscura. Dodatkową atrakcją dla zebranych była obecność kamer telewizyjnych TVPROART i możliwość podzielenia się swoimi uwagami z telewidzami Wielkopolski Południowej.
Tekst: Piotr Duczmal
Zdjęcia: Kamil Cichoń, Aleksandra Duczmal