Szanowni Państwo,
wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zgłaszanym podczas seminariów, warsztatów czy organizowanych przez CWINT pikników edukacyjno-naukowych,rozpoczynamy zamieszczając na łamach „Naszych Stron Ostrzeszowskich” cykl artykułów i informacji dotyczących zagadnień związanych z astronomią i obserwacjami nieba, wiedzą techniczną i ogólnonaukową oraz działalnością prowadzoną w tym zakresie przez CWINT. Bedziemy wiec publikowac dla szerokiego odbiorcy, w tym sporego grona miłosników astronomii, informacje dotyczące ciekawych obiektów nocnego nieba wraz z odpowiednimi mapkami ułatwiającymi zlokalizowanie tych miejsc wsród tysiecy „iskrzacych” gwiazd naszej Galaktyki Drogi Mlecznej, bedziemy również omawiać kwestie sprzętu astronomicznego, czyli czym i jak obserwować. Te informacje beda opracowywane przez specjalistów z CWINT, DELTA OPTICAL oraz miesięcznika ASTRONOMIA. W zakresie popularyzacji astronomii bedziemy wspierani także przez kolegów z najnowoczesniejszego w Europie Cyfrowego Planetarium w EC1 w Łodzi. Tamtejszy zespół pod kierownictwem Tomasza Kisiela (współzałożyciel CWINT) wielokrotnie wspomagał nas podczas warsztatów astronomicznych czy chociażby ostatniego pikniku. Nie zabraknie również informacji z dziedziny technologii kosmicznych w tym polskiej specjalności łazików marsjańskich – w tych kwestiach bedziemy współpracowac z naukowcami i studentami z Wrocławia, Poznania czy Rzeszowa, a razem z Centrum Badan Jadrowych CERN w Genewie bedziemy przygotowywać informacje o bozonie Higgsa, ciemnej materii i antymaterii i innych interesujących badaniach naukowych.

pwn-01-2015

Kilka słów o CWiNT

Stowarzyszenie Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II zostało zawiązane w 2014 i ma swoją siedzibę w Parzynowie, gmina Kobyla Góra. Głównym celem działalnosci CWINT’u jest propagowanie i pogłębianie szeroko pojętej wiedzy oraz działalność naukowo-badawcza. Dzięki walorom przyrodniczo-krajobrazowych naszego terenu realizujemy projekty miedzy innymi zwiazane z astronomią i obserwacjami astronomicznymi. Zgodnie z naszą misją prowadzimy szkolenia/seminaria/warsztaty skierowane dla dzieci i młodzieży dotyczące zagadnień kosmosu, obserwacji astronomicznych, fizyki. Wsród swoich członków i sympatyków mamy specjalistów z różnych dziedzin nauki i techniki w tym fizyków, astronomów, matematyków jak również nauk humanistycznych i medycyny z kraju i z zagranicy, większość to młodzi, ambitni i utalentowani ludzie. Pojęliśmy również współpracę z największym na swiecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych w Genewie, z którą organizujemy wideokonferencje edukacyjne i wspólnie tworzymy materiały informacyjne. Dzięki realizacji projektów unijnych dysponujemy zaawansowanym sprzętem astronomicznym. Utworzenie Centrum Wiedzy jest kontynuacją naszych wcześniejszych działań rozpoczętych na przełomie Milenium, które zaowocowały postawieniem na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski w Kobylej Górze Krzyża Jubileuszowego oraz Dzwonnicy Tysiąclecia na Polach Lednickich dla o. Jana Góry i realizowanych przez niego spotkań młodzieży. Te działania otworzyły nam drogę do Watykanu i osobistych spotkań z Janem Pawłem II i jego współpracownikami, efektem których jest powstanie Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Parzynowie, małej wsi położonej w Południowej Wielkopolsce i obecnie realizowane projekty edukacyjno-naukowe dla dzieci, młodzieży.

Piotr Duczmal – Prezes Zarzadu CWINT

Obserwujemy GALAKTYKĘ ANDROMEDY – sąsiadkę naszej Drogi Mlecznej

pwn-01-2015-01

W ostatnią niedzielę wakacji mieliśmy okazję obserwować niezwykłe zjawisko – całkowite zacmienie Księżyca. Występuje ono, gdy Księżyc podczas swojej wędrówki na orbicie okołoziemskiej wchodzi w cień naszej planety. W czasie takiego zaćmienia Słońce widziane z Księżyca chowa się za Ziemią, oświetlając jej atmosferę, która przybiera czerwoną barwę (tak jak podczas zachodu Słońca). Stąd zmiana koloru Ksiezyca, który stopniowo zaczernia się, a potem staje się brunatno-czerwony.

W trakcie trwania zaćmienia obserwowaliśmy z Kobylej Góry różne obiekty nocnego nieba. Jeden z nich proponujemy dziś Państwu do samodzielnej obserwacji – jest nim Galaktyka Andromedy (M31), jeden z najdalszych obiektów widocznych okiem nieuzbrojonym.

Do obserwacji należy wybrać miejsce poza centrum miasta, możliwie daleko od latarni ulicznych. Najlepiej wyjść wieczorem – spoglądając nad wschodni horyzont, ujrzymy charakterystyczny czworokat gwiazd Pegaza (zaznaczony na zielono, patrz mapka). Jeśli wyjdziemy z domu później, odnajdziemy go wyżej nad południowo-wschodnim horyzontem. Jest on dość duży – jeśli wyciągniemy rękę i zaciśniemy pięść, to zmiesci sie ona bez problemu wewnątrz czworokąta.

Pierwszy etap to zlokalizowanie lewej górnej gwiazdy czworokąta (1). Po przesunięciu wzroku w lewo dostrzeżemy tam dwie gwiazdy o podobnej jasności, tworzące w prawie równych odstępach linie. Wzrok należy skupic na środkowej gwieździe (2). Nad tą gwiazdą znajduje sie kolejna, słabsza (3). Jeśli przedłużymy odległość dzielącą gwiazdy 2 i 3 w góre, dostrzeżemy małą, szarą chmurkę (zaznaczoną w zielonej elipsie na mapce). Jest to szukana przez nas galaktyka M31, leżąca ponad 2 miliony lat świetlnych od Ziemi! Właśnie dokonaliśmy obserwacji astronomicznej. Obserwując galaktykę, najlepiej patrzeć nie bezposrednio na nią, a lekko obok. Jeśli mamy lornetkę, warto spojrzeć przez nia na galaktyke uda nam sie wtedy dostrzec wiecej szczegółów.

Radek Karwacki – CWINT

>> Zobacz pełny artykuł