14
Kwi

0
cwint logo

CWiNT rozpoczyna działalność edukacyjną!

Miło nam Państwa poinformować o rozpoczęciu działalności  stowarzyszenia  Centrum Wiedzy
i Nowych Technologii  im. Jana Pawła II (CWINT). Stowarzyszenie ma swoją  siedzibę w Parzynowie gmina Kobyla Góra. Głównym celem działalności CWINTu jest propagowanie i pogłębianie szeroko pojętej wiedzy oraz działalność naukowo-badawcza. Dzięki walorom przyrodniczo-krajobrazowych naszego terenu będziemy realizować projekty między innymi związane z astronomią i obserwacjami astronomicznymi.

 

Wśród swoich członków i sympatyków  mamy specjalistów z różnych dziedzin nauki i techniki w tym  fizyków, astronomów, matematyków jak również nauk humanistycznych i medycyny z kraju i z zagranicy  – taki potencjał ludzki stwarza duże możliwości. Między innymi jako CWINT gościliśmy w największym na świecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie. Szerszą relację z tej bardzo interesującej wyprawy naukowej i jej wymiernych efektów będziemy chcieli również przedstawić na łamach Czasu Ostrzeszowskiego – poniżej  zdjęcie z „wnętrza” jednego z kilku potężnych detektorów cząstek  elementarnych.

FOTO

Obecnie razem z OSP w Parzynowie realizujemy projekt „KOSMOS – Złap uciekającą GALAKTYKĘ” – mobilne obserwatorium astronomiczne”. W ramach projektu został przygotowany  cykl bezpłatnych szkoleń/warsztatów skierowanych dla dzieci i młodzieży dotyczący zagadnień kosmosu i obserwacji astronomicznych. Warsztaty będą prowadzone przez specjalistów z dziedziny astronomii, a do dyspozycji uczestników spotkań będą zaawansowane teleskopy i sprzęt astronomiczny. Postaramy się by wszystko  „podawane” było w prosty i zrozumiały sposób – nasi wykładowcy to ludzie z ogromną wiedzą i pasją.  W soboty podczas 6-cio godzinnych zajęć będą prezentowane i omawiane zagadnienia dotyczące kosmosu, sprzętu astronomicznego oraz obsługi programów astronomicznych w tym Stellarium – komputerowej mapy nieba, a wszystko będzie wzbogacone ciekawymi  prezentacjami multimedialnymi i filmami. Zdobytą wiedzę i umiejętności będzie można doświadczalnie zweryfikować i sprawdzić podczas nocnych obserwacji, które będziemy prowadzić w pogodne wieczory i noce  z soboty na niedziele. Najbliższy termin warsztatów to już 18/19 października – serdecznie zapraszamy.  Ze zrozumiałych względów liczba miejsc jest ograniczona. Aby więc zapewnić optymalne warunki prowadzenia warsztatów i jednocześnie umożliwić jak największej liczbie dzieci i młodzieży uczestniczenie w tych zajęciach przy naborze uczestników będziemy współpracować ze szkołami, tam też będzie można zdobyć  szczegółowe informacje o tej nowej formie edukacji.

Zapraszamy do współpracy nauczycieli i miłośników astronomii. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej: centrumwiedzy@parzynow.pl lub telefonicznie: 601-97-70-54.