<< PATRZĄC W NIEBO – PROPOZYCJA DLA SZKÓŁ I ORGANIZACJI EDUKACYJNO-NAUKOWYCH >>
Zachęcamy do skorzystania z poszerzonej, drukowanej wersji serwisu informacyjnego „Patrząc w NIEBO”.
Bezpłatne egzemplarze przeznaczone są dla szkół i organizacji edukacyjno-naukowych.
Informacje: CWINT-Piotr Duczmal, pd@cwint.pl, 601-97-70-54
„Serwis informacyjny „Patrząc w NIEBO”- w latach 2017-2018 został wsparty finansowo ze środków MNiSW przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę – umowa 749/P-DUN/2017”
Wiadomości ze świata nauki i techniki
ROK 2023
Nr 22/2023 - 4 października 2023r. - NIEBO W PAŹDZIERNIKU 2023
Ależ ona błyszczy! A ranne ptaszki pytają: co to takiego? To Wenus. Najjaśniejsza z planet widocznych na ziemskim niebie jesienią A.D. 2023 jest królową poranków. Nie sposób jej przegapić, bowiem jest o wiele jaśniejsza od pozostałych obiektów na nocnym firmamencie – oczywiście z wyjątkiem Księżyca. Ten będzie bohaterem nocy 28 października, kiedy rozegra się zaćmienie Srebrnego Globu.
Nr 21/2023 - 27 września 2023r. - STARODRUKI, ZEGARY SŁONECZNE….Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
Poszukiwanie pierwszych wydań De revolutionibus Mikołaja Kopernika sprowadziło nas do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. To co tam zobaczyliśmy przeszło największe nasze oczekiwania. Wiedzieliśmy wcześniej o niezmiernie bogatym zbiorze zegarów słonecznych, klepsydr oraz książek i dokumentów dotyczących gnomoniki. Natomiast na temat tamtejszego księgozbioru wiedza nasza była niewielka. Zbiór starodruków w Jędrzejowie jest imponujący, a możliwość zajrzenia do dzieła Kopernika, Heweliusza, Newtona – bezcenna!
Nr 20/2023 - 20 września 2023r. - Fizycy wykazują, że dźwięk może przejść przez próżnię
Fani kultowego filmu „Obcy” wiedzą, że „w kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku”. Jednak fizycy Zhuoran Geng i Ilari Ma¬asilta z Centrum Nanonauki na Uniwersytecie Jyväskylä w Finlandii są innego zdania. Ich ostatnie badania sugerują, że w określonych warunkach dźwięk może być efektywnie przenoszony przez próżnię.
Nr 19/2023 - 13 września 2023r. - Megaburze na Saturnie
Nr 18/2023 - 6 września 2023r. - Meteoryt żelazny Morasko, planety i De revolutionibus
Festyn sportowo-rodzinny w Siedlikowie upłynął w takt sprawnie przeprowadzonych rozgrywek piłki nożnej i wielu ciekawych atrakcji dla dzieci oraz interesujących prezentacji i pokazów przygotowanych m.in. przez Straż Pożarną, Policję i Obserwatorium Astronomiczne CWINT.
Wcześniejsze numery Patrząc w NIEBO z roku 2023 oraz archiwalne z 2022 i 2021 będą sukcesywnie uzupełniane
ROK 2021
Nr 21/2021 - 1 czerwca 2021r. - DZIECI Z ROGASZYC W CWINT
Nr 20/2021 - 25 maja 2021r. - OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE CWINT
zaprasza młodzież szkolną na warsztaty astronomiczne „KOSMOS W ZASIĘGU RĘKI”
Nr 18/2021 -11 maja 2021r. - W CBK PAN powstaje system FGS dla obserwatorium kosmicznego ARIEL NIEBO W MAJU
Centrum Badań Kosmicznych PAN jest jednym z 50 instytutów z 17 krajów świata, w którym prowadzone są prace nad obserwatorium kosmicznym ARIEL Europejskiej Agencji Kosmicznej. Misja polega na poszukiwaniu ok. 1000 planet wielkości Jowisza i Neptuna, które krążą możliwie blisko swoich gwiazd macierzystych. W CBK PAN powstaje system FGS (Fine Guidance System), którego zadaniem jest precyzyjnie nakierowane teleskopu na obserwowany obiekt.
Nr 17/2021 - 4 maja 2021r. - Najmniejsza w historii czarna dziura, która jest także najbliżej od Ziemi
Wsparcie firmy BIO-KLIM dla CWINT
Naukowcy odkryli jedną z najmniejszych w historii czarnych dziur – i najbliższą Ziemi, jaką do tej pory znaleziono. Naukowcy nazwali ją „Jednorożcem”, po części dlatego, że jak dotąd jest jedyną w swoim rodzaju, a po części dlatego, że została znaleziona w konstelacji Jednorożca. Wyniki badań zostały opublikowane 21 kwietnia 2021 roku w czasopiśmie „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.
Wsparcie firmy BIO-KLIM dla CWINT
Nr 16/2021 - 27 kwietnia 2021r. - Po raz pierwszy zarejestrowano rozbłysk pobliskiej gwiazdy na wielu długościach fal
Astronomowie korzystający z Atacama Large Millimeter/ submillimeter Array (ALMA) zauważyli rozbłysk pochodzący od najbliższej Ziemi (poza Słońcem) gwiazdy Proxima Centauri, który jest 100 razy silniejszy niż jakikolwiek podobny rozbłysk obserwowany dla Słońca. Największy kiedykolwiek zaobserwowany rozbłysk pochodzący od tej gwiazdy ukazał astronomom wewnętrzne funkcjonowanie tego typu zjawisk i może pomóc w poszukiwaniu życia poza Układem Słonecznym.
Nr 12/2021 - 23 marca 2021r. - Hiperolbrzym VY CMa wykazuje spadki jasności podobne jak ostatnio Betelgeza
W ubiegłym roku czerwony nadolbrzym w gwiazdozbiorze Oriona zwany Betelgezą zaskoczył astronomów, gdy dramatycznie obniżył jasność, a następnie wrócił do poprzedniego stanu. Spadek jasności trwał tygodnie. Obecnie astronomów zainteresowały podobne zjawiska w historii obserwacji hiperolbrzyma VY CMA w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa (łac. Canis Major).
Nr 11/2021 -16 marca 2021r. - 85. urodziny ks. prof. Michała Hellera
Odkrywanie struktury spiralnej Drogi Mlecznej
Powiedzieć, że ks. Michał Heller jest autorytetem, to właściwie nic nie powiedzieć. Zwłaszcza dzisiaj, gdy słowo „autorytet” tak bardzo się zdewaluowało. W sytuacji, gdy mianem autorytetu określa się dziś byle celebrytę, który jest znany jedynie z tego, że jest znany, albo że zrobił coś absurdalnie głupiego i obrazoburczego, odniesienie tego słowa do postaci klasy Hellera wydaje się zabiegiem prawie że niestosownym.
Nr 10/2021 -09 marca 2021r. - Odkryto Superziemię, dzięki której będzie można charakteryzować modele atmosfer planet
W ciągu ostatnich 25 lat astronomowie odkryli szeroką gamę egzoplanet, zbudowanych ze skał, lodu i gazu, dzięki instrumentom astronomicznym zaprojektowanym specjalnie do poszukiwania planet pozasłonecznych. Ponadto, używając kombinacji różnych technik obserwacyjnych, byli w stanie określić w dużej mierze masy, rozmiary, a tym samym gęstości planet, co pomaga oszacować ich wewnętrzny skład i zwiększyć liczbę planet odkrytych poza granicami Układu Słonecznego.
Nr 8/2021 - 23 lutego 2021r. - Łazik NASA Perseveranc wylądował na Marsie!!!
Amerykański łazik Perseverance bezpiecznie wylądował w Kraterze Jezero na Marsie. Od razu po dotknięciu powierzchni Czerwonej Planety kamery omijania przeszkód Hazcam wykonały paru fotografii, które w niskiej rozdzielczości zostały przesłane na Ziemię i dotarły tuż po ogłoszeniu udanego lądowania. Pojazd wylądował 18 lutego 2021r. w planowanej strefie wewnątrz krateru Jezero.
Nr 5/2021 - 2 lutego 2021r. - Z Kosmosu na Ziemię: satelitarne 5G
5G to piąta generacja sieci komórkowych, która ma przynieść nowe możliwości ludziom i przemysłowi poprzez większą prędkość i przepustowość oraz ulepszone pozycjonowanie. Zastosowania tej technologii obejmują dostawy dronów, pojazdy samojezdne, logistykę ładunków, rzeczywistość rozszerzoną, Internet rzeczy, zdalną edukację, nowe rozwiązania telemedyczne, czy ulepszone monitorowanie środowiska.
Nr 3/2021 - 19 stycznia 2021r. - Odkrycie kwazara - nowy rekord odległości
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył najodleglejszego znanego kwazara – kosmicznego potwora znajdującego się ponad 13 mld lat świetlnych od Ziemi, zasilanego przez supermasywną czarną dziurę, który jest ponad 1,6 mld razy masywniejszy niż Słońce i ponad 1000 razy jaśniejszy niż cała Droga Mleczna.
Nr 1/2021 - 4 stycznia 2021r. - Astronomowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkrywają rotację komety NEOWISE AKADEMIA MŁODYCH ODKRYWCÓW CWINT ZAPRASZA
Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) towarzyszyła nam latem 2020 roku. Pozostało po niej wiele wspomnień i pięknych zdjęć, ale przede wszystkim cenne dane naukowe. W jej obserwacjach “z bliska”, prowadzonych przez zespół kierowany przez Michała Drahusa z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wykorzystano międzynarodowe obserwatorium Gemini. Uzyskane dane obserwacyjne umożliwiły dokładne zbadanie materiału odparowywanego z komety podczas jej podróży przez wewnętrzne obszary Układu Słonecznego.
AKADEMIA MŁODYCH ODKRYWCÓW CWINT ZAPRASZA
ROK 2020
Nr 47/2020 - 1 9rudnia 2020r. - Hubble wskazuje na mozliwy brakujacy składnik ciemnej materii
Podczas badań nad gromadą galaktyk Coma w 1933 roku astronom Fritz Zwicky zauważył pewien „problem”: masa wszystkich gwiazd tej gromady stanowiła zaledwie kilka procent masy potrzebnej do powstrzymania jej wszystkich galaktyk składowych przed wyrwaniem się z działania sił grawitacyjnych samej gromady. Przewidział wówczas, że owa „brakująca masa”, obecnie znana jako ciemna materia, jest swego rodzaju klejem spajającym gromadę.
Nr 46/2020 - 24 listopada 2020r. - WIELKA KONIUNKCJA JOWISZA I SATURNA
Już za niespełna miesiąc, pół roku po niespodziewanym rozbłyśnięciu komety NEOWISE, doskonale widocznej gołym okiem, będziemy świadkami kolejnego spektakularnego zjawiska astronomicznego tj. Wielkiej Koniunkcji Jowisza i Saturna do której dojdzie 21 grudnia . Oba gazowe olbrzymy ustawią się w jednej linii, tak że na niebie będą widoczne jako jeden bardzo jasny obiekt!!!
Nr 45/2020 - 17 listopada 2020r. - Polscy astronomowie dostali duzy grant europejski na budowe teleskopu w Chile
Zespół polskich astronomów otrzymał prestiżowy Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) Synergy w wysokości blisko 14 milionów euro. Realizowany projekt nosi tytuł „Precyzyjna kalibracja kosmicznej skali odległości w dobie wielkich przeglądów” i obejmuje m.in. budowę teleskopu o średnicy 2,5 metra.
Nr 44/2020 - 10 listopada 2020r. - Ile jest planet zamieszkiwalnych w Galaktyce?
Dzięki nowym badaniom wykorzystującym dane z Teleskopu Keplera naukowcy oszacowali, że w naszej Galaktyce może znajdować się nawet 300 milionów potencjalnie nadających się do zamieszkania globów. Niektóre z nich mogą przy tym być bardzo blisko nas, a kilka prawdopodobnie już w odległości około 30 lat świetlnych od Słońca.
Nr 42/2020 - 27 października 2020r. - Głebokie spojrzenie z ALMA na odległe galaktyki
Niesamowita moc ALMA, szeregu radioteleskopów zlokalizowanych na pustyni w Chile, zrewolucjonizowała rozumienie przez naukowców struktur zbudowanych z gazu i pyłu w naszej własnej galaktyce. ALMA może zdziałać jeszcze więcej: może również katalogować gaz molekularny i pył galaktyk znajdujących się w odległych głębinach naszego Wszechświata.
Nr 41/2020 - 20 października 2020r. -Planeta Mars: ksiazka zycia Hieronima Hurnika
Kolejna tak spektakularna opozycja Marsa – jak obecna – nastąpi dopiero za kilkanaście lat. W przeciwieństwie do opozycji sprzed dwóch lat, obserwacjom Marsa sprzyjają zarówno wysokie w naszych szerokościach położenie na niebie oraz brak burz piaskowych na jego powierzchni. Nim do Czerwonej Planety dotrą kolejne łaziki i roboty zachęcamy do wyjątkowej lektury. Specjalnie na tegoroczną opozycję zachowaliśmy w internetowej księgarni Uranii ostatnie egzemplarze monografii Profesora Hieronima Hurnika pt. „Planeta Mars”.
Nr 40/2020 - 13 października 2020r. - Burzliwe poczatki przyszłych planet?
Planety rozpoczynają swoje życie owiane tajemnicą, osadzone w wirujących dyskach gazu i pyłu, które otaczają nowo narodzone gwiazdy. Kiedy próbujemy zrozumieć procesy fizyczne zachodzące w tych przysłoniętych środowiskach, jeden z nich wyróżnia się jako osobliwa niewiadoma: burzliwość. Nowe obserwacje pozwoliły spojrzeć na obecność – i brak – turbulencji w dyskach protoplanetarnych.
Nr 39/2020 - 6 października 2020r. - Jak niebezpieczne jest promieniowanie kosmiczne na Ksieżycu?
Lądownik księżycowy Chang’e-4 wylądował na niewidocznej z Ziemi stronie Ksieżyca 3 stycznia 2019 r. Miał na pokładzie niemiecki przyrząd przeznaczony do pomiarów promieniowania kosmicznego – Lunar Lander Neutron and Dozymetr (LND). Od tamtej pory instrument ten dokładnie mierzy promieniowanie kosmiczne w różnych przedziałach czasu.
Nr 37/2020 - 22 września 2020r. - Rozpoczął się nowy, 25 cykl słoneczny!
Rozpoczął się 25 cykl słoneczny. Na wtorkowej konferencji z udziałem mediów eksperci z NASA i amerykańskiej organizacji pogodowej NOAA omówili swoje analizy i prognozy dotyczące nowego cyklu słonecznego – oraz tego, jak nadchodzący wzrost zjawisk związanych z pogodą kosmiczną wpłynie na nasze życie, technologię na Ziemi i pracę astronautów w Kosmosie.
Nr 34/2020 - 1 września 2020r. - KOSMOS W ZASIĘGU RĘKI - WARSZTATY Z ASTROFOTOGRAFII
W rozpoczęliśmy w CWINT cykl warsztatów z astrofotografii. Grupa kilkunastu miłośników fotografii i astronomii pod okiem jednego z najlepszych specjalistów w Polsce poszerza swoją wiedzę z zakresu z astrofotografii. Do dyspozycji mamy najnowocześniejsze aparaty cyfrowe oraz technologicznie zaawansowane teleskopy, montaże paralaktyczne i kamery astronomiczne.
Nr 33/2020 - 25 sierpnia 2020r. - Zagłębianie się w ciąg główny z misją Gaia
Diagramy Hertzsprunga–Russella (HR) są integralną częścią astronomii od ponad 100 lat. Gwiazdy na różnych etapach życia zajmują różne części diagramu, co pozwala nam na pierwszy rzut oka ocenić populację gwiazd. Misja Gaia dostarczyła nam ogromnej próbki gwiazd – czego możemy się nauczyć, umieszczając je na diagramie HR?
Nr 32/2020 - 18 sierpnia 2020r. - Pierwsze, zaskakujace obrazy północnego bieguna Ganimedesa z Juno
26 grudnia 2019 r. mijajaca Jowisza sonda Juno przeleciała w poblizu bieguna północnego dziewiatego co do wielkosci obiektu nie gwiazdowego w Układzie Słonecznym – Ganimedesa. Obrazy w podczerwieni zebrane przez instrument Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM) sondy kosmicznej dały nam pierwsze w historii obrazy północnej czesci tego satelity w podczerwieni.
Nr 28/2020 - 21 lipca 2020r. - JASNA KOMETA NA NIEBIE - C/2020 F3 NEOWISE
Jest dostrzegalna nieuzbrojonym okiem, w lornetce wspaniale prezentuje sie jej długi warkocz, a na zdjeciach wyraznie widac niebieski odcien warkocza gazowo-jonowego, oraz oddzielony od niego warkocz pyłowy! Kometa C/2020 F3 NEOWISE jest z pewnoscia atrakcja tegorocznego wakacyjnego nocnego nieba – pierwsza tak jasna kometa od prawie cwiercwiecza, gdy mozna było podziwiac komete Hale’a-Boppa. Nie dziwi wiec ogromne zainteresowanie checia jej obserwacji, pojawi sie bowiem ponownie w naszym Układzie Słonecznym za prawie 7 tysiecy lat!
Nr 27/2020 - 14 lipca 2020r. - Jasna kometa na niebie!!! C/2020 F3 NEOWISE
Chciałoby sie powiedziec: do trzech razy sztuka! ATLAS rozpadła sie na oczach obserwatorów, SWAN rozpaliła nasza wyobraznie, lecz nie zdazyła rozpalic siebie… Wreszcie NEOWISE spełnia nasze marzenia! Mowa o komecie, która jest widoczna gołym okiem, ale do jej obserwacji trzeba sie specjalnie przygotowac. Jak to zrobic i gdzie jej szukac – o tym w naszym lmowym kalendarzu astronomicznym. To trzeba zobaczyc! Przy okazji warto wziac udział w konkursie z nagrodami m.in. od „Uranii” – zapraszamy!
Nr 26/2020 - 7 lipca 2020r. - WARSZTATY ASTRONOMICZNE: KOSMOS W ZASIEGU REKI
Juz w najblizszy czwartek zapraszamy młodziez i dorosłych na warsztaty astronomiczne „Kosmos w zasiegu reki – amatorskie obserwacje astronomiczne”. Warsztaty odbeda sie w ramach wykładów „Lato z Helem” organizowanego przez Instytut Fizyki Molekularnej PAN Poznan Zakład Fizyki Niskich Temperatur Odolanów.
Nr 24/2020 - 23 czerwca 2020r. - Misja INTERSTELLAR PROBE rozpoczyna nowy cykl wydarzen internetowych POLSY
Polska Agencja Kosmiczna rusza z nowym cyklem internetowych wydarzen pod hasłem „TRENDY”, a wiec dotyczacych technologii, zjawisk, obszarów w badaniach i eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz wykorzystania nowej infrastruktury. Spotkanie z prof. Roma Ratkiewicz z CBK PAN bedzie pierwszym z nowego cyklu. We wtorek 23 czerwca o godzinie 17:00 rozpocznie sie wirtualny mini-wykład połaczony z pytaniami na temat planowanej misji „Interstellar Probe” – „Sondy Miedzygwiazdowej”.
Nr 23/2020 - 16 czerwca 2020r. - Czy aktywność Słońca ma wpływ na awarie energetycznych linii przesyłowych?
Dr Anna Wawrzyńczak-Szaban z Zakładu Energetyki Jądrowej i Analiz Środowiska NCBJ wraz z zespołem badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN w pracy „Transmission Lines in Poland and Space Weather Effects” analizuje problem wpływu pogody kosmicznej na działanie linii energetycznych.
Nr 22/2020 - 9 czerwca 2020r. - Zauważono dysk protoplanetarny wokół młodego i bliskiego brązowego karła
Brązowe karły to obiekty zbyt duże, aby być planetami, jed- nak niewystarczająco, by być gwiazdami. Podobnie, jak ich gwiezdne rodzeństwo, obiekty te powstają w wyniku grawita- cyjnego zapadania się gazu i pyłu. Ale zamiast gromadzić się w ognistym jądrowym sercu gwiazdy, brązowe karły znajdu- ją równowagę, osiągając w jakiś sposób stabilny, łagodniejszy stan w porównaniu z gwiazdami napędzanymi fuzją.
Nr 19/2020 - 19 maja 2020r. - Jak grzmot bez błyskawicy
Połączenia między czarnymi dziurami i gwiazdami neutronowymi w gęstych gromadach gwiazd są zupełnie odmienne od tych, które tworzą się w odizolowanych regionach, gdzie gwiazd jest niewiele. Ich powiązane cechy mogą być kluczowe w badaniu fal grawitacyjnych i ich źródeł. Dr Manuel Arca Sedda z Institute for Astronomical Computing na Uniwersytecie Heidelberga doszedł do tego wniosku w badaniu wykorzystującym symulacje komputerowe. Badania mogą dostarczyć ważnego wglądu w zderzenia dwóch masywnych obiektów gwiazdowych, które astronomowie zaobserwowali w 2019 roku.
Nr 14/2020 - 7 kwietnia 2020r. - Jak bardzo zmienne sa BLAZARY w pasmie optycznym?
Blazary sa jednymi z najbardziej odległych, najjasniejszych i nadal wciaż niezwykle enigmatycznych obiektów we Wszechswiecie. Sa szczególnym przypadkiem galaktyk aktywnych (tzw. AGN-ów). Powstajace w okolicy ich centrów relatywistyczne, silnie skolimowane strugi plazmy (dzety) sa skierowane dokładnie lub pod niewielkim katem w strone obserwatora – ku Ziemi. Taka konfiguracja sprawia, ze obserwowany strumien promieniowania jest zdominowany przez dopplerowsko wzmocniona emisje samego dzetu, przycmiewajac tym samym praktycznie całkowicie swiatło z galaktyki macierzystej.
Nr 12/2020 - 24 marca 2020r. - Sieć LIGO-Virgo łapie kolejną kolizję gwiazd neutronowych
25 kwietnia 2019 roku obserwatorium LIGO Livingston wychwyciło coś, co wyglądało na fale grawitacyjne pochodzące ze zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. Obecnie nowe badanie potwierdza, że to wydarzenie prawdopodobnie było wynikiem połączenia się dwóch gwiazd neutronowych. Byłby to dopiero drugi przypadek zaobserwowania tego typu zdarzenia na falach grawitacyjnych.
Nr 11/2020 - 17 marca 2020r. - Zostań w domu - kilka rzeczy, które możesz robić jako miłośnik astronomii
Portal Urania – Postępy Astronomii dołącza się do apelu o pozostawanie w domu w najbliższym czasie jeśli tylko to możliwe. Opracowaliśmy dla czytelników listę ciekawych zajęć, pozycji literackich i artykułów, które pomogą ciekawie spędzić czas miłośnikom astronomii i technologii kosmicznych.
Pomóż naukowcom odkrywać kosmos!
Chcesz aktywnie spędzić czas w domu i pomóc naukowcom w klasyfikowaniu zjawisk i obiektów astronomicznych? Do tego służy platforma Zooniverse.
Nr 10/2020 - 10 marca 2020r. - Niebo w marcu 2020 odc. 1 | Gwiazda z grilla ;)
Pierwsza dekada marca 2020 wieczorami upłynęła w blasku Księżyca zmierzającego ku pełni, coraz bardziej rozświetlającego firmament. Jaśnieje także Betelgeza. Niekwestionowana gwiazda ostatnich tygodni swe minimum blasku najpewniej ma już za sobą. A skoro już zawędrowaliśmy w okolice Oriona, to sprawdźmy pozostałe gwiazdy tworzące kształt postaci myśliwego. Wśród nich jest taka, która nadałaby się na… grilla ; ) Zapraszamy po szczegóły do naszego filmowego kalendarza astronomicznego.
Nr 9/2020 - 3 marca 2020r. - Instytut SETI i amerykańskie NRAO łączą siły w ramach projektu SETI Science
Instytut SETI i NRAO ogłaszają po raz pierwszy współpracę w zakresie najnowocześniejszych metod poszukiwania oznak inteligencji pozaziemskiej (SETI) z udziałem interferometru radiowego Very Large Array. Dzięki nowemu, niedrogiemu interfejsowi możliwe będzie wykorzystanie anten VLA do wyszukiwania tzw. technosygnatur innych kosmicznych cywilizacji – 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Przy okazji możliwe będzie też odkrywanie innych, naturalnych zjawisk astrofizycznych.
Nr 8/2020 - 25 lutego 2020r. - Co dalej z Betelgezą, czerwonym nadolbrzymem w gwiazdozbiorze Oriona?
Astronomowie na całym świecie z zapartym tchem czekają na dalsze obserwacje ilustrujące zmienność blasku Betelgezy. Czy jej jasność zaczyna znów rosnąć z końcem lutego? To dość prawdopodobne.
Edward Guinan z Uniwersytetu Villanova daje gwieździe swego rodzaju ultimatum. Guinan, który uważnie śledził jasność Betelgezy przez ostatnie 25 lat, przewidywał, że nadolbrzym osiągnie minimalną jasność 21 lutego (z dokładnością do około tygodnia). W rzeczywistości obserwatorzy Betelgezy zauważyli, że tempo jej ściemniania się faktycznie zmniejszało się w ostatnich dniach, co mogło być znakiem, że wzrost blasku może nastąpić w każdej chwili.
Nr 7/2020 - 18 lutego 2020r. - Kuzynki Ziemi: nadchodzące misje do poszukiwania „biosygnatur” w atmosferach pobliskich światów
Naukowcy odkryli tysiące egzoplanet, w tym dziesiątki typu ziemskiego krążące strefie zdatnej do zamieszkania wokół swoich gwiazd macierzystych. Obiecującym podejściem do poszukiwania śladów życia na tych światach jest badanie atmosfer egzoplanet pod kątem biosygnatur – tego, co nietypowe w składzie chemicznym a jest charakterystyczne dla oznak życia. Na przykład dzięki fotosyntezie nasza planeta ma prawie 21% tlenu. Jest to znacznie wyższy poziom niż można by oczekiwać biorąc pod uwagę skład Ziemi, jej orbitę oraz gwiazdę macierzystą.
Nr 6/2020 - 11 lutego 2020r. - Solar Orbiter - wyprawa po tajemnice Słońca z udziałem Polski
Rankiem 10 lutego br. z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie rakieta Atlas V wyniosła na orbitę wokół Słońca europejską sondę Solar Orbiter. Na jej pokładzie znajduje się m.in. teleskop rentgenowski STIX, opracowany z dużym udziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Celem misji Solar Orbiter, realizowanej pod auspicjami Europejskiej Agencji Kosmicznej, będą badania Słońca. Dzięki obserwacjom z sondy naukowcy chcą się dowiedzieć, jak Słońce tworzy i „kontroluje” heliosferę – swoje najbliższe międzygwiazdowe otoczenie, zdominowane przez wiatr słoneczny. W znalezieniu odpowiedzi pomoże dziesięć instrumentów badawczych Solar Orbiter, w tym sześć teleskopów czułych na różne zakresy promieniowania elektromagnetycznego – od widzialnego po rentgenowskie.
Nr 5/2020 - 4 lutego 2020r. - Opublikowano najbardziej szczegółowe zdjęcia powierzchni Słońca!
Nowy teleskop, który, jak przewidują naukowcy, odegra istotną rolę w przyszłych badaniach Słońca i pogody kosmicznej, wykonał właśnie pierwsze, wyjątkowo szczegółowe zdjęcia naszej gwiazdy.
29 stycznia opublikowano pierwsze zdjęcia pochodzące z 4-metrowego teleskopu słonecznego Daniela K. Inouye należącego do amerykańskiej National Science Foundation. Obrazy ujawniły niespotykane dotąd szczegóły powierzchni Słońca i prezentują światowej klasy produkty związane z przewidywaniami pogody kosmicznej. To ogromny krok naprzód w zrozumieniu Słońca i jego wpływu na naszą planetę.
Nr 4/2020 - 28 stycznia 2020r. -Międzygwiezdna podróż fosforu - budulca życia
Fosfor obecny w naszym kodzie DNA i błonach komórkowych jest istotnym elementem budującym istoty żywe. Ale nie do końca wiadomo, w jaki sposób pojawił się on na dawnej Ziemi w czasach, gdy rozwijało się na niej życie. Po raz pierwszy astronomowie – w tym badacze z Uniwersytetu Berneńskiego – są jednak w stanie wykazać, że cząsteczki fosforu powstające w regionach gwiazdotwórczych prawdopodobnie przybyły na Ziemię wraz z kometami.
Nr 3/2020 - 21 stycznia 2020r. - Na egzoplanetach jest woda - ale mniej, niż sądzono
Woda wydaje się zarówno powszechna, jak i nieoczekiwanie mało obfita w egzoplanetach – ma ją wiele odległych światów, ale ogólnie rzecz biorąc jest jej tam mniej niż przewidywano. Tak wynika z najnowszych badań.
Naukowcy dokładniej zbadali dane odnoszące się do składów atmosferycznych 19 wybranych egzoplanet, zebrane przez teleskopy kosmiczne i naziemne. Światy te wykazują szeroki zakres temperatur i wielkości, od tzw. mini Neptunów o masie około 10 mas ziemskich do super Jowiszów ponad 600 razy cięższych od Ziemi. Naukowcy odkryli, że para wodna jest powszechna na 14 z tych 19 obcych światów.
Nr 2/2020 - 14 stycznia 2020r. - Mgławica Krab: nowa wizualizacja wybuchającej gwiazdy
W roku 1054 n. e. chińscy obserwatorzy nieba byli świadkami nagłego pojawienia się „nowej gwiazdy” na niebie – aż sześciokrotnie jaśniejszej niż planeta Wenus, co czyniło ją najjaśniejszym obserwowanym gwiezdnym obiektem w zapisanej historii ludzkości. Gwiazda była tak jasna, że widziano ją na dziennym niebie przez prawie miesiąc. Rdzenni Amerykanie również odnotowali to zdarzenie w swych petroglifach.
Nr 1/2020 - 7 stycznia 2020r. - Niezrozumiały spadek blasku Betelgezy w ostatnich tygodniach 2019 roku
Jedna z najjaśniejszych gwiazd nocnego nieba świeci teraz najsłabiej od stulecia. Astronomowie nie są pewni, co to właściwie oznacza.
W ciągu ostatnich kilku tygodni Betelgeza, jasna czerwonawa gwiazda stanowiąca lewy bark w gwiazdozbiorze Oriona, przygasła do poziomu najsłabszego w całym ostatnim wieku. Astronomowie są żywo zainteresowani tym zjawiskiem. Dyskutują i zastanawiają się, co się z nią teraz dzieje.
ROK 2019
Nr 50/2019 - 17 grudnia 2019r. -Kosmiczny rejs na falach elektromagnetycznych cz.3
Promienie gamma to bardzo energetyczna forma promieniowania. Ich źródłem są najgorętsze i najbardziej energetyczne obiekty we Wszechświecie, takie jak gwiazdy neutronowe i pulsary, eksplozje supernowych i obszary wokół czarnych dziur. Na Ziemi fale gamma są generowane przez wybuchy jądrowe i towarzyszące burzom błyskawice. W przeciwieństwie do innych zakresów fal elektromagnetycznych, promieni gamma nie można wychwytywać i odbijać przez lustra teleskopów. Długości fal promieniowania gamma są tak mikroskopijne, że mogą przechodzić przez przestrzeń między atomami tworzącymi teleskopowe zwierciadła! To dlatego detektory promieniowania gamma zazwyczaj zawierają gęsto upakowane bloki kryształów. Gdy promienie gamma natrafiają na detektor, zderzają się z elektronami w kryształach. Proces, w którym promień gamma uderza w elektron i traci energię pozwala na zatrzymanie bardzo krótkiej fali i umożliwia badania przestrzeni kosmicznej w zakresie tego promieniowania.
Nr 49/2019 - 10 grudnia 2019r. - Kosmiczny rejs na falach elektromagnetycznych cz.2
Wystaw swoją twarz w kierunku Słońca. Czujesz przyjemne ciepło? Zbliż swoją rękę do kubka gorącej herbaty. Zauważysz na pewno, że w taki sposób z łatwością możesz ogrzać swoje dłonie. Niewidzialne, ale wyczuwalne ciepło, którego doświadczasz to promieniowanie podczerwone – zakres fal elektroenergetycznych, które są dla nas w pewnym stopniu wyczuwalne właśnie poprzez czucie temperatury. Ten rodzaj promieniowania jest możliwy także do zaobserwowania dzięki wykorzystaniu kamer na podczerwień. Te urządzenia zmieniają fale podczerwone w sygnał widoczny dla naszych oczu. W taki sposób naukowcy obserwują między innymi zwierzęta poruszające się w ciemności.
Nr 48/2019 - 3 grudnia 2019r. - Kosmiczny rejs na falach elektromagnetycznych cz.1
Światło widzialne to tylko pewien zakres fal elektromagnetycznych, w jakich astronomowie obserwują Wszechświat. Całe spektrum promieniowania nie jest dostępne dla naszych oczu, ale z pomocą przychodzą nam naziemne i kosmiczne teleskopy, które potrafią wychwycić niedostępne naszym zmysłom sygnały z przestrzeni kosmicznej. Dzięki nim możemy zobaczyć ten sam obiekt z wielu różnych perspektyw.
Gwiazdy, mgławice i galaktyki wysyłają nie tylko widzialne promieniowanie, lecz także fale ultrafioletowe, podczerwone oraz wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie i gamma.
Nr 47/2019 - 26 listopada 2019r. - Start kampanii wspierającej misję HERA obrony Ziemi przed obiektami NEO
Podczas niedawnej konferencji prasowej w Berlinie ogłoszono uroczysty start kampanii wspierającej rozwój wiedzy związanej z asteroidami i obiektami NEO (ang. near-Earth objects), a w szczególności misję Europejskiej Agencji Kosmicznej HERA. Projekt został zainicjowany między innymi przez współzałożyciela wydarzenia Asteroid Day, czyli globalnego ruchu mającego na celu ochronę Ziemi przed najgroźniejszymi asteroidami, oraz niemiecki Instytut Maxa Plancka i Observatoire de la Côte D’Azur – uznane, światowe centrum badań z zakresu astronomii i nauk o Ziemi.
Nr 46/2019 - 19 listopada 2019r. - Czy istnieje życie na super-Ziemi?
Planety skaliste, większe niż nasza własna, tak zwane super-Ziemie, zaskakująco obficie występują w Drodze Mlecznej i najprawdopodobniej są planetami zdolnymi do podtrzymania życia. Lepsza znajomość ich struktur wewnętrznych pomoże przewidzieć, czy inne planety są w stanie generować pola magnetyczne, które – jak uważają astronomowie – sprzyjają przetrwaniu życia.
W atmosferze planety oddalonej od nas o 124 lata świetlne naukowcy odkryli wodę.
Nr 45/2019 - 12 listopada 2019r. - Jak wygląda niebo na innych planetach?
W poprzednim numerze Patrząc w NIEBO odpowiedzieliśmy na następujące pytania: skąd wiemy, jak wygląda niebo na innych globach, jak duże Słońce zobaczylibyśmy z powierzchni Merkurego, gdybyśmy mogli tam wylądować, czy da się zobaczyć gwiazdy z powierzchni Wenus oraz co astronauci zobaczyli na księżycowym nieboskłonie. Dzisiaj ten temat kontynuujemy w odniesieniu do Marsa, Jowisza i Saturna.
Nr 44/2019 - 5 listopada 2019r. - Jak wygląda niebo na innych planetach?
O tym, jak wygląda niebo na innych planetach mogliśmy się przekonać, wysyłając na ich powierzchnię sondy badawcze i łaziki. Urządzenia te, lądując na powierzchni lub wchodząc w atmosferę planet, przesyłały zdjęcia, dzięki którym mogliśmy na własne oczy ujrzeć niebo inne niż ziemskie. Dzięki takim pośrednim obserwacjom wiemy, jak wygląda niebo z powierzchni Wenus i Marsa, a także jednego z księżyców Saturna – Tytana. Jedynym globem, na jakim wylądowali ludzie jest Księżyc. Dzięki astronautom, którzy dotarli do jego powierzchni, możemy podziwiać fotografie ukazujące wygląd tamtejszego nieba. Korzystając z komputerowych symulacji, naukowcy są w stanie odtworzyć wygląd nieba widzianego z tych obiektów, na których powierzchni nie wylądowały żadne ziemskie urządzenia. W oparciu o znane parametry dotyczące fizycznych i chemicznych właściwości atmosfer takich globów naukowcy są w stanie stworzyć wizualizacje, które przybliżają nam wygląd widzianego z nich nieba.
Nr 43/2019 - 29 października 2019r. - 25. rocznica oficjalnego otwarcia radioteleskopu RT-4
22 października br. minęła 25 rocznica oficjalnego otwarcia radioteleskopu RT-4 w Piwnicach pod Toruniem. Jest to największy radioteleskop w Europie Środkowej, który ma na swoim koncie wiele interesujących odkryć.
Radioteleskop RT-4 Kopernik, nazywany również RT32 to 32-metrowa precyzyjna paraboliczna antena. Został zaprojektowany przez inż. Z. Bujakowskiego ze współpracownikami i oddany oficjalnie do użytku 22 października 1994 r.
Jest to największy radioteleskop nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowej. 32-metrowa antena z wysokiej jakości oprzyrządowaniem jest dla polskich astronomów unikalnym narzędziem badań kosmosu. Teleskop jest częścią europejskiej i ogólnoświatowej sieci interferometrycznej VLBI (Very Long Baseline Interferometry), w skład której wchodzą teleskopy na różnych kontynentach kuli ziemskiej.
Nr 42/2019 - 22 października 2019r. - Sonda Solar Orbiter w podróży na miejsce startu
Zbudowana w dużej mierze przez Wielką Brytanię sonda Solar Orbiter jest już przygotowana do opuszczenia Niemiec, gdzie przez ostatnie tygodnie przechodziła końcowe testy. Uda się niebawem na Przylądek Canaveral na Florydzie, a stąd – w kosmos. Sonda, której umieszczenie na orbicie zaplanowano na luty 2020 roku, ma zbliżyć się do Słońca bardziej niż wcześniejsze statki kosmiczne tego typu. Pozwoli to naukowcom badać Słońce o wiele bardziej szczegółowo niż było to wcześniej możliwe, a także obserwować jego cechy i zmienność przez dłuższy czas, niż mogą to dziś robić sondy słoneczne krążące wokół Ziemi. Solar Orbiter zmierzy parametry wiatru słonecznego w bezpośredniej bliskości Słońca i prześle nam obrazy w wysokiej rozdzielczości, ukazujące między innymi słabo dotychczas zbadane obszary biegunowe naszej gwiazdy.
Nr 40/2019 - 15 października 2019r. - ALMA zagląda w „strefie oddziaływań” czarnej dziury
To, co dzieje się w czarnej dziurze, pozostaje w czarnej dziurze, jednak to, co ma miejsce w „strefie oddziaływań” czarnej dziury – najbardziej wewnętrz- nym obszarze galaktyki, w którym siła grawitacji czarnej dziury jest dominującą siłą – jest bardzo interesujące dla astronomów i może pomóc określić masę czarnej dziury oraz jej wpływ na sąsiedztwo galaktyczne.
Nowe badania wykonane za pomocą ALMA dostarczają niespotykanego widoku z bliska na rotujący dysk zimnego gazu międzygwiezdnego krążącego wokół supermasywnej czarnej dziury.
Nr 40/2019 - 8 października 2019r. -TAJEMNICA BRAKUJĄCYCH ZALĄŻKÓW CZARNYCH DZIUR
Wiemy, że w obecne we Wszechświecie, najcięższe czarne dziury wyrosły ze swoistych zalążków – mniejszych kosmicznych nasion. Nasiona te, odżywiane pochłanianym przez siebie gazem i pyłem lub łączące się z innymi gęstymi obiektami kosmicznymi, z czasem urosły, tworząc obserwowane dziś centra galaktyk takich jak Droga Mleczna. Ale w przeciwieństwie do roślin, zalążki tych olbrzymich czarnych dziur również musiały być kiedyś mniejszymi czarnymi dziurami. Problem w tym, że nikt jak dotąd nie znalazł jeszcze tych zalążków.
Nr 39/2019 - 1 października 2019r. - World Space Week Wrocław - DWUSETNY NUMER PATRZĄC W NIEBO
„World Space Week” czyli Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej, to inicjatywa, której celem jest promocja nauki i techniki, a w szczególności zagadnień związanych z podbojem Kosmosu. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w roku 1999. Na chwilę obecną jest największym międzynarodowych wydarzeniem kosmicznym o charakterze otwartym. Międzynarodowa inicjatywa popularnonaukowa koordynowana jest przez The World Space Week Association, która funkcjonuje od 1980 roku.
Nr 38/2019 - 24 września 2019r. - Zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej wygrywa zawody European Rover Challenge 2019
Od 13 do 15 września na terenach Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach odbywała się 5. edycja zawodów robotycznych European Rover Challenge. Przez trzy dni na specjalnym torze imitującym teren marsjański rywalizowało 29 drużyn z 5 kontynentów. Najlepszy okazał się zespół gospodarzy IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna AGH Space Systems z Krakowa, a trzecie zespół RoverOva z Politechniki w Ostrawie.
Nr 37/2019 - 19 września 2019r. - SPOTKANIE Z WIELKĄ NAUKĄ Relacja z wyjazdu do CERN w Genewie
W dniach 12-16 września gościliśmy w największym na świecie laboratorium fizyki jądrowej CERN w Genewie. Okazją ku temu był CERN OPEN DAYS – impreza edukacyjno -naukowa, która ściągnęła setki osób z całego świata chcących zapoznać się z projektami naukowymi realizowanymi w CERN oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat fizyki cząstek elementarnych.
Nasza licząca kilkanaście osób grupa CWINT również skorzystała z zaproszenia CERN. Tego typu imprezy są organizowane bardzo rzadko, raz na 5-7 lata podczas tzw. The Long Shutdown czyli planowanej przerwy pracy LHC
Nr 36/2019 - 12 września 2019r. - NOWY, CIĘŻKI KANDYDAT NA CIEMNĄ MATERIĘ
Badacze nie tylko postulują istnienie całkiem nowej, ciężkiej cząstki, ale i proponują metodę udowodnienia jej istnienia. Prawie jedna czwarta Wszechświata jest niewidoczna. Według współczesnej kosmologii aż 25,8% kosmosu składa się z ciemnej materii, której obecność jest sygnalizowana zasadniczo tylko przez przyciąganie grawitacyjne. Czym jest jednak ta substancja wciąż pozostaje tajemnicą. Hermann Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie i Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego zaproponowali teraz nowego kandydata na ciemną materię – superciężkie grawitina.
Nr 35/2019 - 5 września 2019r. - KS. JERZY ŻURAWSKI RZEŹBIARZ LUDZKICH SERC
Ks. Jerzy Żurawski (1940-1994) święcenia duchowne otrzymał w 1963r. po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W krótkim kapłańskim życiu dokonał wiele. Ukończył podyplomowe studia w zakresie socjologii, psychologii i historii sztuki. Zdobyta wiedza, wielkie serce i szalone na pozór marzenia zaowocowały konkretami: w latach 1979-1993 zainicjował i ukończył kapitalny remont 200 letniego drewnianego kościoła w Parzynowie, koordynował budowę oryginalnej kaplicy w Mielęcinie. W 1993-1994 wyremontował 500 letni, unikatowy kościół w Ochędzynie. Jego dziełem są rzeźby ukrzyżowanego Chrystusa w kościele w Hanulinie, Namysłowie i Mielęcinie
Nr 34/2019 - 29 sierpnia 2019r. - SPOTKANIE Z WIELKĄ NAUKĄ 12-16 września wyjazd do CERN w Genewie
Od wieków ludzkość spoglądała w gwiazdy, zastanawiając się nad natura wszechświata oraz naszym w nim miejscem. Jak wielki jest nasz Wszechświat? Ile ma lat? Co sprawia, że gwiazdy świecą? Przeprowadzając fundamentalne badania fizyczne naukowcy szukają odpowiedzi na te pytania, przyczyniając się tym samym do powiększenia naszej wspólnej wiedzy. Jednakże nowe odkrycia podsycają tylko naszą ciekawość oraz prowadzą do nowych pytań. Czym jest grawitacja? Czy wszechświat składa się tylko z trzech wymiarów przestrzennych, czy też może możemy odkryć dodatkowe? Dlaczego cała antymateria powstała w Wielkim Wybuchu zniknęła, pozostawiając wszechświat zbudowany głównie z materii? Jakie jest pochodzenie mas cząstek? Właśnie w CERN, fizycy z całego świata wspólnymi siłami poszukują odpowiedzi na te pytania. Ażeby zrozumieć prawa rządzące Wszechświatem, zderzają poruszające się z olbrzymimi energiami cząsteczki i w wielkich detektorach obserwują wyniki tychże kolizji. Już za kilkanaście dni będziemy mogli po raz kolejny zajrzeć do tego najbardziej zaawansowanego technologicznie na świecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych. Okazja do tego jest zaproszenie na CERN OPEN DAYS 2019.
Nr 33/2019 - 22 sierpnia 2019r. - Stan przygotowań do księżycowej misji Artemis 1
20 lipca 2019 r. podczas obchodów 50. rocznicy pierwszego lądowania człowieka na Księżycu wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence uroczyście ogłosił przed zgromadzonymi w Kennedy Space Center na Florydzie ukończenie budowy modułu załogowego statku Orion, który będzie wykorzystany podczas pierwszej misji programu Artemis. Dziś wiemy już, że misja Artemis 1 nie odbędzie się w 2020 roku.
Nr 32/2019 - 14 sierpnia 2019r. - CO TO SA PERSEIDY?
Nocne niebo to nie tylko gwiazdy, planety i Księżyc. Kiedy zapada zmrok, nad naszymi głowami zobaczyć można znacznie więcej ciekawych zjawisk. Wśród nich są między innymi kojarzone z romantyzmem spadające gwiazdy, które – według wierzeń – przynoszą szczęście, jeśli w trakcie ich lotu pomyśli się życzenie. Sierpień jest doskonałym momentem na podziwianie tych zjawisk. Sprzyjają temu ciepłe noce i wyjątkowy spektakl, który oferuje nam letnie niebo w połowie miesiąca – rój meteorów zwanych Perseidami.
Nr 31/2019 - 8 sierpnia 2019r. - Polscy astronomowie opracowali trójwymiarowa mapę Drogi Mlecznej
W najnowszym numerze czasopisma „Science” ukazała się praca naukowców z projektu OGLE z Uniwersytetu Warszawskiego, w której prezentują unikalną mapę 3D naszej galaktyki. Na podstawie obserwacji cefeid udało się m.in. okreąlić kształt dysku galaktyki – nie jest płaski, zakrzywiony na brzegach!
Nr 30/2019 - 1 sierpnia 2019r. - SKA - Spojrzenie na narodziny Wszechświata
SKA (Square Kilometre Array) ma docelowo stać się największym złożonym z wielu elementów radioteleskopem na Ziemi. Naukowcy z Uniwersytetu w Bielefeld i niemieckiego Instytutu Radioastronomii im. Maxa Plancka (MPIfR) przebadali właśnie gruntownie tak zwany teleskop SKA-MPG — prototyp tej części całej sieci SKA, która będzie obserwowała niebo na średnich częstotliwościach radiowych.
Nr 29/2019 - 25 lipca 2019r. - 50 lat temu człowiek pierwszy raz stanął na Księżycu
50 lat temu, 20 lipca 1969 roku człowiek po raz pierwszy stanął na powierzchni Księżyca. Amerykanie zrealizowali ambitny cel postawiony przez prezydenta Kennedy’ego podczas udanej misji Apollo 11. Pierwszymi astronautami, którzy postawili stopy na Srebrnym Globie byli Neil Armstrong i Edwin “Buzz” Aldrin. Stało się to podczas misji Apollo 11, która wystartowała 16 lipca 1969 r. na rakiecie Saturn V.
Nr 28/2019 - 18 lipca 2019r. - Jak podgladac astronautów?
Czy można na żywo oglądać astronautów pracujących w kosmosie? Tak! Na stronie NASA można znaleźć odnośnik do witryny NASA TV, dzięki której w przekazie na żywo obejrzeć można astronautów pracujących w kosmosie (i nie tylko). Amerykańska agencja kosmiczna z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem informuje, kiedy transmitowane beda starty załogowych rakiet, relacje ze spacerów kosmicznych czy eventy wizerunkowe, w ramach których posłuchać można astronautów odpowiadających na zadawane im pytania.
Nr 27/2019 - 11 lipca 2019r. - Oumuamua nie jest statkiem obcych
Najnowsze badania potwierdzają to, w co znaczna większość z nas wierzyła od początku. Planetoida `Oumuamua, która dwa lata temu przybyła do nas spoza Układu Słonecznego, jest – według wszelkiego prawdopodobieństwa – tworem naturalnym.
Nr 26/2019 - 4 lipca 2019r. - Jak działa rakieta?
Jakie prawo fizyki pozwala wzbić się rakiecie w kosmos? Rakiety wyposażone są w ogromne zbiorniki paliwa i potężne silniki. Gdy rakieta startuje, napędzające ja paliwo zaczyna spalać się w komorze spalania. W czasie tego procesu w komorze wytwarzane są bardzo wysokie temperatury i ciśnienie. Powstający w reakcji spalania gaz z ogromna predkością wydostaje się przez specjalne dysze silnikowe. Ogromne ilości spalin wydostające się z dysz z wielkim impetem uderzają z ogromna siła w płytę startową. I tu znajduje sie klucz do rozwiazania zagadki działania rakiety!
Nr 25/2019 - 27 czerwca 2019r. - AKADEMIA MŁODYCH ODKRYWCÓW 2019
Już dzisiaj, 27 czerwca (czwartek) rozpoczynają się w Odolanowie w Zakładzie Niskich Temperatur Instytutu Fizyki Molekularnej PAN tygodniowe warsztaty naukowe dla student.w i młodzieży szkolnej LATO z HELEM. Uczestnicy warsztatów poprzez wykłady i ćwiczenia będą uczyć się fascynującej fizyki niskotemperaturowej. Tematem tegorocznych Warsztat.w jest „Fizyka niskich temperatur”. Zachęcamy również naszą młodzież współpracującą z CWINT do wzięcia udziału w otwartych wykładach tegorocznych warsztatów LATO Z HELEM. Jest to niezmiernie interesująca impreza edukacyjno-naukowa o dużych walorach merytorycznych i poznawczych ( zobacz pełny artykuł )
Nr 24/2019 - 19 czerwca 2019r. - WARSZTATY NAUKOWE LATO Z HELEM
Pozwolić młodzieży działać kreatywnie i pokazywać piękno zdobywania wiedzy, to cel Warsztatów Naukowych Lato z Helem w Odolanowie. W 2019 roku organizujemy je już po raz trzydziesty piąty. Przyjeżdżają na nie studenci i uczniowie z całej Polski, ucząc się poprzez wykłady i ćwiczenia fascynującej fizyki niskotemperaturowej. Tematem tegorocznych Warsztatów jest „Fizyka niskich temperatur”
Nr 23/2019 - 13 czerwca 2019r. - Sukces naszych uczniów w badaniach aktywności Słońca
W poniedziałek 10 czerwca w Obserwatorium Astronomicznym CWINT w Parzynowie odbyło się seminarium astronomiczne podsumowujące projekt realizowany przez Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi pod tytułem „Tajemnice Słonecznych Promieni”.
Nr 22/2019 - 6 czerwca 2019r. - Naukowcy z Caltech: zmieniamy dwutlenek węgla w tlen
Tlen jest pierwiastkiem dosc powszechnym w Kosmosie, ale rzadko juz wystepuje tam w formie, która my, ludzie, musimy oddychać – tlen molekularny (O2). Z drugiej strony wciąż zagraża nam rosnący nadmiar szkodliwego dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze. Naukowcy z Caltech donoszą o stworzeniu specjalnego reaktora zamieniającego dwutlenek węgla w tlen molekularny. Jeśli wyniki te się potwierdzą, być może dostaniemy narzędzie nie tylko mogące nam pomóc w walce ze zmianami klimatu Ziemi, ale …
Nr 21/2019 - 30 maja 2019r. - Naukowcy odkrywają egzotyczna materię w atmosferze Słońca
Naukowcy ogłosili nowe poważne odkrycie dotyczące tego, jak zachowuje się materia w ekstremalnych warunkach atmosfery Słońca. Astronomowie wykorzystali duże radioteleskopy i kamery ultrafioletowe znajdujące się na pokładzie Solar Dynamics Observatory, aby lepiej rozumieć egzotyczny „czwarty stan materii”. Materia ta, znana jako plazma, może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju bezpiecznych, czystych i wydajnych generatorów energii jądrowej na Ziemi.
Nr 20/2019 - 23 maja 2019r. - Wenus - nowy obraz aktywnego świata
Najnowsze badania przepływów lawy na Wenus dowodzą, ze obserwowane dziś struktury mogły się uformować mniej niż 250 000 lat temu. Sugeruje to, ze znaczny obszar planety jest wciąż aktywny wulkanicznie.
Nr 19/2019 - 16 maja 2019r. - Głębokie Pole Hubble’a
Co się stanie, jeśli skierujemy jedno z najpotężniejszych obserwatoriów astronomicznych na pozornie pusty skrawek przestrzeni kosmicznej? Odpowiedz na to pytanie postanowiono znaleźć pod koniec roku 1995, gdy w kierunku niewielkiego obszaru północnego nieba wycelowano Kosmiczny Teleskop Hubble’a (Hubble Space Telescope, HST). Rezultat tego prostego eksperymentu wprowadził w zdumienie nie tylko astronomów i kosmologów. W zachwyt wprawieni zostali także sami konstruktorzy teleskopu, którzy co prawda spodziewali sie po nim niespotykanych wcześniej obrazów Wszechświata, ale widok, który dostarczyło wtedy obserwatorium, przekroczył pojecie ludzkiej wyobraźni.
Nr 18/2019 - 9 maja 2019r. - TAJEMNICE SŁONECZNYCH PROMIENI – WARSZTATY W EC1 ŁÓDŹ
Tuz przed Świętami Wielkanocnymi, we wtorek 23 kwietnia 2019 r. ponad 30-sto osobowa grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrzeszowie oraz w Rojowie wzięła udział w warsztatach astronomicznych pt. TAJEMNICE SŁONECZNYCH PROMIENI zorganizowanych przez Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Nasza młodzież mogła wziąć udział w tych zajęciach ponieważ Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Parzynowie jest Ambasadorem tego projektu edukacyjnego.
Nr 17/2019 - 25 kwietnia 2019r. -Wpływ wysokoenergetycznych cząstek i przypływów na życie pozaziemskie
W naszym serwisie nr (71) 09/2017 pisaliśmy o odkryciu niezwykłego pozasłonecznego układu planetarnego. Wokół gwiazdy TRAPPIST-1, odległej około 40 lat świetlnych od Słońca w konstelacji Wodnika, krąży aż 7 planet o rozmiarach podobnych do rozmiarów Ziemi. Na trzech z nich oznaczonych jako TRAPPIST-1e, 1f, 1g mogą być warunki do życia! Teleskop Kosmiczny Spitzera ujawnił pierwszy znany system siedmiu planet wielkości Ziemi wokół jednej gwiazdy. Trzy z tych planet są usytuowane wokół gwiazdy macierzystej w ekosferze czyli tzw. strefie zamieszkiwalnej (habitable zone), gdzie na skalistych planetach jest najbardziej prawdopodobne, że woda występuje w stanie ciekłym.
Nr 16/2019 - 18 kwietnia 2019r. - Sonda Parker Solar Probe przelatuje drugi raz blisko Słońca
Sonda Solar Parker Probe pobije rekord zbliżenia się do powierzchni Słońca. W najniższym punkcie orbity znajdzie się zaledwie 6 mln km od jego powierzchni. Dopiero w ostatnich latach rozwinęliśmy technologię, która na to pozwala. Można wymienić trzy główne przełomy technologiczne stojące za możliwością realizacji takiej misji: specjalna osłona termiczna wykonana z kompozytów węglowych, aktywny system wodnego chłodzenia paneli słonecznych oraz zaawansowany system zarządzania błędami oprogramowania, zdolny reagować samodzielnie na błędy wywołane przez promieniowanie od Słońca.
Nr 15/2019 - 11 kwietnia 2019r. - Czy ludzie wrócą na Księżyc już w 2024 roku?
26 marca w muzeum Centrum Lotów Kosmicznych im. George’a C. Marshalla wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence ogłosił, że celem administracji Donalda Trumpa jest realizacja załogowej misji kosmicznej na powierzchnię Księżyca do 2024 roku. Jak NASA chce taki odważny plan zrealizować i jakie są najbliższe plany agencji dotyczące załogowej eksploracji dalekiego kosmosu?
Nr 14/2019 - 4 kwietnia 2019r. - WYŚLIJ SWÓJ GŁOS NA MARSA
To nowy, ciekawy konkurs, który daje wszystkim obywatelom Ziemi możliwość wysłania nagrań ich głosów na Marsa w ramach kolejnej fazy programu ExoMars. Łazik i sonda polecą w kierunku Czerwonej Planety już w 2020 roku.
Nr 13/2019 - 28 marca 2019r. - Księżycowe blaski i cienie
Najjaśniejszy obiekt nocnego nieba, jedyny naturalny satelita rodzimej planety, łącznik pomiędzy wszystkimi gatunkami kiedykolwiek stąpającymi po błękitnej planecie – bo przecież wszyscy patrzyliśmy i patrzymy na ten sam Księżyc. Widział młodą, wciąż burzliwą Ziemię, przełomowy moment wyjścia z wody pierwszego kręgowca, populację dinozaurów, oświetlał tajemnicze nocne mroki pierwotnym ludziom, był także świadkiem postępującego planu ewolucji, którego dzisiejszym wynikiem jesteśmy my.
Nr 12/2019 - 21 marca 2019r. -Poznajemy gwiazdozbiory: Wielka Niedźwiedzica
Parę godzin temu nadeszła astronomiczna wiosna! Noce są coraz cieplejsze więc jest to dobry czas aby spojrzeć w rozgwieżdżone niebo. Dzisiaj prezentujemy znaną i rozpoznawalną na niebie konstelację Wielkiej Niedźwiedzicy. Z pewnością wielu potrafi zlokalizować charakterystyczny kształt asteryzmu Wielkiego Wozu, a przez teleskopy możemy podziwiać przepiękne galaktyki tego gwiazdozbioru. Patrzmy więc w NIEBO i poszerzajmy swoją wiedzę o Kosmosie!
Nr 11/2019 - 14 marca 2019r. -Asteroidy trudniejsze do zniszczenia niż sądzono
Jednak wówczas nie uwzględniono jeszcze procesów zachodzących w małej skali i działających na asteroidę w najbardziej początkowej fazie zderzenia. Wyniki z roku 2019 mówią nam też wiele o tym, jak dawne kolizje między asteroidami mogły przekształcić je z czasem w obiekty, jakimi są one dzisiaj. Mogą mieć też zastosowanie w potencjalnych, przyszłych misjach związanych z pozyskiwaniem różnych surowców z asteroid. Wynika to z faktu, że materiał wyrzucony podczas kolizji zostaje w dużej mierze rozproszony na powierzchnię asteroidy, co wpływa na jego większą dostępność do ewentualnego wydobycia. Co jednak z bezpieczeństwem Ziemi?
Nr 10/2019 - 7 marca 2019r. -Wszystko co powinieneś wiedzieć o misji demonstracyjnej załogowego statku Crew Dragon
2 marca z Florydy wystartowała rakieta Falcon 9, na szczycie której znalazł się statek Crew Dragon. Jest to testowy lot bez załogi kapsuły, która być może już tego lata po raz pierwszy od 8 lat wyniesie z amerykańskiej ziemi ludzi na orbitę. W tym artykule wyjaśniamy na czym polega ten test i dlaczego jest tak ważny.
Nr 9/2019 - 28 lutego 2019r. - URANIA NR 1/2019 Z NOWĄ SZATĄ GRAFICZNĄ
Ukazała się „Urania” nr 1/2019. To pierwszy numer w rocznicowym roku stulecia naszego czasopisma. W nową setkę „Urania” wchodzi z kompletnie nową szatą graficzną. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam nowoczesny „layout” polskiego czasopisma o astronomii i kosmosie.
Nr 8/2019 - 21 lutego 2019r. - ASTRONOMOWIE PUBLIKUJĄ NOWĄ MAPĘ NIEBA
Międzynarodowy zespół złożony z ponad 200 astronomów z 18 krajów opublikował dane z pierwszej fazy nowego, wielkiego radiowego przeglądu nieba o niespotykanej dotychczas czułości–realizowanego przy pomocy interferometru LOFAR, The LO w Frequency ARray. Opublikowane mapy nieba radiowego ukazują setki tysięcy dotychczas nieznanych galaktyk, rzucając nowe światło na wiele problemów współczesnej astrofizyki, takie jak m.in. fizyka czarnych dziur, czy ewolucja gromad galaktyk.
Nr 7/2019 - 14 lutego 2019r. - Sól kuchenna wykryta 1 500 lat świetlnych od Ziemi
Nowe obserwacje z sieci ALMA pokazują, że zwykła, znana wszystkich sól kuchenna znajduje się także w dość egzotycznym miejscu: 1 500 lat świetlnych od Ziemi, w dysku pyłowym otaczającym wielką, młodą gwiazdę. Choc te i inne sole znajdywano juz przedtem w atmosferach starych gwiazd, po raz pierwszy zaobserwowano je wokół rodzącej się gwiazdy zlokalizowanej w tak zwanym żłobku gwiazdowym.
Nr 6/2019 - 7 lutego 2019r. -ESA PRZYGOTOWUJE ASTRONAUTÓW DO POWROTU NA KSIĘŻYC | Konkurs wiedzy astronomicznej
Opracowanie najbezpieczniejszego i naukowo efektywnego sposobu powrotu ludzi na Księżyc zaczyna się już na Ziemi. Wiedzą o tym pracownicy ESA – astronauci i eksperci w dziedzinie spacerów kosmicznych. Przygotowania do przyszłych eksploracji Księżyca z pomocą nowoczesnej elektroniki i ulepszonych narzędzi geologicznych już ruszyły.
Konkurs wiedzy astronomicznej „Patrząc w NIEBO”
Konkurs ma na celu rozbudzenie naturalnej ciekawości poznawczej dzieci i młodzieży oraz zaangażowanie uczniów i nauczycieli w pogłębianie wiedzy z astronomii, Kosmosu i szeroko pojętych nauk przyrodniczych. Konkurs będzie przeprowadzony w formie pisemnego i ustnego testu dotyczącego wiedzy astronomiczno-przyrodniczej prezentowanej na łamach serwisu CWINT PATRZĄC W NIEBO.
Nr 5/2019 - 31 stycznia 2019r. -Nowy argument na rzecz promieniowania Hawkinga?
To ważny krok na drodze do eksperymentalnego potwierdzenia istnienia tak zwanego promieniowania Hawkinga – naukowcy z Izraela donoszą o sztucznym wytworzeniu go w warunkach laboratoryjnych.
Nr 4/2019 - 24 stycznia 2019r. - SUPERZIEMIA ODKRYTA WOKÓŁ GWIAZDY BARNARDA
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył lodową superziemię krążącą wokół Gwiazdy Barnarda – najbliższej Słońcu pojedynczej gwiazdy, oddalonej od nas o zaledwie 6 lat świetlnych. Jest to druga najbliższa Ziemi odkryta egzoplaneta.
Nr 3/2019 - 17 stycznia 2019r. -Jak działa radiointerferometr ALMA?
Radioteleskop, którego antena miałaby 16 kilometrów średnicy, mógłby stać się jednym z najbardziej precyzyjnych detektorów na Ziemi. Odbierane przez niego sygnały radiowe dostarczałyby danych o niespotykanej dotąd jakości. Naukowcy korzystający z takiego giganta mogliby stanąć twarzą w twarz z odległymi obiektami, które wcześniej niewyraźnie majaczyły w przestrzeni (jak fatamorgana). Niestety, obecna technologia utrudnia produkcje takiego urządzenia. Choc w przypadku radioteleskopu sytuacja nie jest jeszcze aż tak beznadziejna, to stworzenie 16-kilometrowego zwierciadła optycznego zupełnie nie wchodzi w grę. Inżynierowie wiedza to i wiedzieli również na początku lat 90.
Nr 2/2019 - 10 stycznia 2019r. -Na rubieżach Układu Słonecznego
W Nowy Rok o godzinie 5:33 UTC, NASA pokazała światu odległy o 6,5 mld kilometrów od Ziemi, kolejny cel misji sondy New Horizons – planetoidę Ultima Thule. Jej nazwa pochodzi od określenia w średniowieczu mitycznej, północnej krainy wyznaczającej kraniec ówczesnego znanego świata; utożsamiana z krajami nordyckimi lub Arktyką. Planetoida ta jest również oznaczona jako (486958) 2014 MU69 – posiada specyficznie wydłużony kształt przypominający orzechową muszlę lub bardziej szpilkę do gry w kręgle.
Nr 1/2019 - 3 stycznia 2019r. - NOWOROCZNE FAJERWERKI
Prawdziwe noworoczne fajerwerki 2019 ukazują się wtedy, kiedy po sylwestrowych pozostaje już tylko wspomnienie. W pierwszych dniach stycznia na porannym niebie królują: olśniewająco błyszcząca Wenus, malowniczy sierp Księżyca i powracający na firmament Jowisz. Jeżeli nowy rok zaczyna się tak efektownie, to co się będzie działo dalej…? Jeszcze więcej fajerwerków!
ROK 2018
Nr 49/2018 - 20 grudnia 2018r. -GWIAZDA BETLEJEMSKA
W niniejszym artykule za sprawą młodzieży odwiedzającej CWINT, zafascynowanej jasną kometą 46P/Wirtanen widoczną obecnie na nocnym niebie przyjrzymy się tematowi Gwiazdy Betlejemskiej, który od setek lat jest przedmiotem zainteresowania teologów, naukowców w tym astronomów. Interesującą próbę wyjaśnienia tego zjawiska przedstawił już czterysta lat temu Jan Kepler, a w naszych czasach myśl tę kontynuował m.in. austriacki profesor astronom, znawca starożytnych kultur i języków Konradin Ferrari d’Occhieppo.
Nr 48/2018 - 13 grudnia 2018r. - Wyróżnienie dla szkoły w Parzynowie w konkursie KosmoSzkoła z PAK
Rozstrzygnięty został konkurs KosmoSzkoła z PAK. Był to ogólnopolski konkurs skierowany do wszystkich typów szkół, a jego zadaniem było opisanie pomysłu na program zajęć kółka astronomicznego oraz przygotowanie listy sprzętu potrzebnego do działania takiego kółka. Grupa dzieci i młodzieży ze szkoły Podstawowej w Parzynowie, Kobylej Górze, Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrzeszowie oraz nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim pod kierownictwem CWINT przygotowała swój autorski program. Nasz parzynowski projekt został wyróżniony! Cieszy nas to gdyż konkurowaliśmy ze szkołami z całej Polski.
Nr 47/2018 - 6 grudnia 2018r. - CWINT AMBASADOREM PROJEKTU EC1
Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Parzynowie zostało Ambasadorem projektu edukacyjnego o tematyce słonecznej realizowanego przez Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Projekt jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przygotowany przez EC1 cykl warsztatów doskonale wpisuje się w ostatnie wydarzenia związane z badaniem Słońca przez sondę NASA Solar Parker Probe, która jest w drodze do naszej dziennej gwiazdy. Dzięki projektowi EC1 młodzież będzie mogła zgłębić swoją wiedzę na temat budowy Słońca, cykli aktywności słonecznej, będzie prowadziła obserwacje Słońca w sposób bezpieczny w różnych liniach widma oraz będzie określać za pomocą tzw. liczby Wolfa poziom jego aktywności przejawiający się zmianą liczby plam i grup.
Nr 46/2018 - 29 listopada 2018r. -InSight wylądował na Marsie.
W poniedziałek 26 listopada 2018 roku o godzinie 20.47 lądownik InSight wylądował na Marsie. Statek NASA pokonując prawie 500 milionów kilometrów zakończył trwającą 7 miesięcy podróż i bezpiecznie dotknął marsjańskiego gruntu. Dzięki bezpośredniej transmisji NASA wraz z setkami tysięcy ludzi na świecie mogliśmy oglądać to niezmiernie skomplikowane i zaawansowane technologicznie wydarzenie. W tej nowej marsjańskiej misji NASA istotny udział ma polska firma Astronika.
Nr 45/2018 - 22 listopada 2018r. -Polski satelita PW-SAT2 na pokładzie Falcona 9
Na 19 listopada(poniedziałek) 2018 roku, na 19:32 polskiego czasu, planowany był następny start Falcona 9 z wyjątkową misją o nazwie SSO-A, podczas której miało być wystrzelonych wiele mniejszych satelitów zamiast jednego dużego.
Nr 44/2018 - 15 listopada 2018r. - Konferencja MEDYCYNA I KOSMOS – PODSUMOWANIE
Zorganizowanie konferencji w takim wymiarze i zakresie edukacyjno-naukowym nie byłoby możliwe bez pomocy i zaangażowania instytucji i osób, które nam zaufały i wspierają nasze działania, uważając, że są ważne i istotne dla szeroko rozumianej popularyzacji wiedzy i nauki oraz rozwoju edukacyjnego młodzieży i dorosłych. Bardzo się cieszymy, ze współpracy i wsparcia Kliniki Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych ks. profesora Michała Hellera w Krakowie, Planetarium i Centrum Nauki EC1 w Łodzi.
Nr 43/2018 - 8 listopada 2018r. - SPOTKANIA W CWINT Z MEDYCYNĄ I KOSMOSEM
Szanowni Państwo, w imieniu Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II zapraszam na konferencję edukacyjno-naukową z cyklu SPOTKANIA W CWINT Z MEDYCYNĄ I KOSMOSEM. Konferencja ma charakter otwarty czyli jest kierowana do wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny medycyny, kosmosu i nauk przyrodniczych.
Nr 42/2018 - 31 października 2018r. - SPOTKANIA W CWINT Z MEDYCYNĄ I KOSMOSEM
Szanowni Państwo, w imieniu Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II zapraszam na konferencję edukacyjno-naukową z cyklu SPOTKANIA W CWINT Z MEDYCYNĄ I KOSMOSEM. Konferencja ma charakter otwarty czyli jest kierowana do wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny medycyny, kosmosu i nauk przyrodniczych. Konferencja zatytułowana jest „MARSZ ALERGICZNY – prezentacja wyników dziesięcioletnich badań medycznych”. Głównym jej celem jest usystematyzowanie aktualnej wiedzy na tematy chorób alergicznych, procedur diagnostycznych, sposobu postępowania i leczenia. Podczas konferencji zostaną omówienie wyniki badań dotyczące zachorowalności dzieci na choroby alergiczne, które od wielu lat są prowadzone w powiecie ostrzeszowskim przez dr Ewę Duczmal z Centrum Medycznego Alergo-Medica i prof. Annę Bręborowicz z Kliniki Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Nr 41/2018 - 25 października 2018r. - SPOTKANIA W CWINT Z MEDYCYNĄ I KOSMOSEM
Zapraszamy na konferencję edukacyjno-naukową „MARSZ ALERGICZNY – prezentacja wyników dziesięcioletnich badań medycznych”, której głównym celem jest poszerzenie wiedzy na tematy chorób alergicznych, procedur diagnostycznych, sposobu postępowania i leczenia. Podczas konferencji zostaną omówienie wyniki badań, dotyczące zachorowalności dzieci na choroby alergiczne, które od wielu lat są prowadzone w powiecie ostrzeszowskim przez dr Ewę Duczmal z Centrum Medycznego Alergo-Medica i prof. Annę Bręborowicz z Kliniki Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Nr 40/2018 - 18 października 2018r. - XVIII DZIEŃ PAPIESKI
W dniach 13-14 października br. dla uczczenia 40-lecia inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II za inspiracją Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła w Lublińcu i Stowarzyszenia CWINT im. Jana Pawła II w Parzynowie odbyła się ogólnopolska promocja almanachu literackiego pt. ”Pasterz niosący nadzieję”. Święty Papież Jan Paweł II (1920 – 2005) jest tematem niezwykle ogromnej ilości prac artystów piszących prozę, poezję, malujących, komponujących. Tomik ten jest już 5 almanachem literackim poświęconym JP II wydanym przez Wydawnictwo Św. Macieja Apostoła.
Nr 39/2018 - 11 października 2018r. - World Space Week Wrocław
W dniach 5-7 października we Wrocławiu odbyła się ogólnopolska impreza popularyzująca astronomię oraz astronautykę – World Space Week Wrocław 2018. Interesujący program warsztatów oraz plejada zaproszonych wykładowców – popularyzatorów nauki sprawiła, że zainteresowanie imprezą było ogromne. Również i my w minioną niedzielę wzięliśmy udział w World Space Week. Wykłady, prezentacje, pokazy odbywały się w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Grupa CWINT składała się z młodzieży szkolnej i dorosłych z Ostrzeszowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Kobylej Góry i Parzynowa. Bardzo nas cieszy, że mamy tak wspaniałą i aktywną młodzież, chcącą czerpać wiedzę od najlepszych. Nie często się bowiem zdarza możliwość bezpośredniego, swobodnego porozmawiania i wręcz podyskutowania z wykładowcami o falach grawitacyjnych, czarnych dziurach, habitatach, sondach czy misjach kosmicznych. Takie imprezy jak World Space Week to również doskonała okazja do nawiązywania bliższych kontaktów i znajomości z ciekawymi i mądrymi ludźmi. Z pewnością niektórych z nich będziemy gościć i u nas w CWINT.
Nr 38/2018 - 4 października 2018r. - World Space Week Wrocław
W dniach 5-7 października we Wrocławiu odbędzie się ogólnopolska impreza popularyzująca astronomię oraz astronautykę – World Space Week Wrocław 2018. Wydarzenie rozpoczyna Kosmiczna Gra Miejska oraz warsztaty w Instytucie Astronomicznym UWr. Drugi dzień stanowi maraton warsztatów – w LO nr XVII we Wrocławiu. Zostanie przeprowadzonych ponad 50 różnych zajęć w podziale na kategorie wiekowe, seanse w planetarium, żywą mapę nieba. W ostatni dzień organizatorzy zapraszają do Wrocławskiego Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia na konferencję popularnonaukową, kosmiczną galerię sztuki, sekcję biznesową oraz start balonu stratosferycznego. Darmowe bilety na wszystkie wydarzenia do pobrania z www.worldspaceweek.pl. Aktualności na https://www.facebook.com/wswwroclaw/.
Nr 37/2018 - 27 września 2018r. - Wyślij swój autorski program na ISS!
Europejska Agencja Kosmiczna wraz z Fundacją Rospberry Pi ogłosiła konkurs ASTRO PI 2018/2019. Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży z krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Polega na zaprogramowaniu w języku programowania Python mikrokomputerów Astro Pi umieszczonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po spełnieniu kilku podstawowych warunków, opisanych w regulaminie konkursu, program zostanie wykonany na jednym z dwóch komputerów Astro Pi: Ed i Izzy, znajdujących się na stacji kosmicznej ISS. Komputery te zostały specjalnie przygotowane na potrzeby konkursu.
Nr 36/2018 - 20 września 2018r. - European Rover Challenge (ERC) - Polacy ponownie najlepsi!
Drużyna „Impuls” z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach zwyciężyła w czwartej edycji zakończonych w niedzielę 16.09.2018 r. w Starachowicach (Świętokrzyskie) największych na świecie międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC). Ten sam zespół w czerwcu br. zajął trzecie miejsce w prestiżowych amerykańskich zawodach – University Rover Challenge (URC). Zwycięski robot będzie oficjalnym łazikiem analogowej misji AMADEE-20 (symulacja maksymalnie zbliżona do załogowej wyprawy na Marsa), która odbędzie się w lutym 2020 r. na pustyni w Omanie – Półwysep Arabski.
Nr 35/2018 - 13 września 2018r. - AKADEMIA MŁODYCH ODKRYWCÓW CWINT EDYCJA 2018 - PODSUMOWANIE
Tegoroczna edycja Akademii Młodych Odkrywców dobiegła końca. Podczas wielu spotkań w CWINT młodzi, ambitni odkrywcy z Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa, Kępna, Kobylej Góry, Parzynowa, Wrocławia mogli poszerzyć swoją wiedzę o kosmosie i mikroświecie.
Nr 34/2018 - 6 września 2018r. - BAZA ASTRONOMICZNA CWINT NA TENERYFIE
Są miejsca na świecie, gdzie człowiek głową trąca o gwiazdy i perełki zawieszone w przeogromnym Kosmosie! Przepiękne gromady kuliste na obrzeżach Drogi Mlecznej, rozległe gromady otwarte gwiazd, mgławice planetarne, asteryzmy, wijący się Skorpion i Strzelec w pełnej okazałości z Saturnem „na głowie”, odległe o miliony lat świetlnych galaktyki i wreszcie gęste wstęgi naszej Galaktyki – takich niesamowitych wrażeń można doznać obserwując nocne niebo na Teneryfie czy La Palmie. Wyspy Kanaryjskie są bowiem jednym z trzech najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nieba obok Chile i Hawajów. Dlatego też CWINT postanowił właśnie na Teneryfie zlokalizować swoją bazę edukacyjno-naukową.
Nr 33/2018 - 30 sierpnia 2018r. - OKO JAKO PRZYRZĄD OPTYCZNY cz. 3
Tym artykułem kończymy omawianie zagadnień dotyczących budowy i mechanizmu działania oka ludzkiego. Omówiliśmy problemy absorpcji światła w siatkówce oka oraz widzenia barwnego. Obecnie przeanalizujemy podstawowe cechy wzroku ludzkiego stanowiące fizyczną charakterystykę oka jako przyrządu optycznego: czułość spektralną oraz zdolność rozdzielczą.
Nr 32/2018 - 23 sierpnia 2018r. - OKO JAKO PRZYRZĄD OPTYCZNY cz. 2
W poprzednim artykule przedstawiliśmy budowę makroskopową oka ludzkiego oraz ogólny mechanizmu jego działania. Obecnie skoncentrujemy naszą uwagę na procesie tworzenia obrazu barwnego. Zrozumienie tego zagadnienia pozwoli uniknąć wielu nieporozumień i roszczarowań podczas obserwcji nocnych przez teleskopy mgławic i galaktyk gdy zamiast kolorowych, pełnych nasyconych barw obrazów – jakie można zobaczyć w astronomucznych albumach, telewizji lub internecie – widzimy „tylko szare” pozbawione koloru subtelne mgiełki.
Nr 31/2018 - 16 sierpnia 2018r. - OKO JAKO PRZYRZĄD OPTYCZNY
Jeszcze nie ochłonęliśmy po całkowitym zaćmieniu Księżyca i Wielkiej Opozycji Marsa 27 lipca, a niebo już szykuje nam kolejne atrakcje. Spadają Perseidy, Księżyc odbywa całą serię spotkań z jasnymi obiektami, zaś Mars leci za… Latawcem.
Sierpień to przede wszystkim miesiąc „gwiazd spadających”. Tegoroczne Perseidy mają szansę dorównać spektakularnemu deszczowi tych meteorów z 2016 roku, kiedy obserwatorzy rejestrowali blisko 200 rozbłysków w ciągu godziny! W tym roku maksimum roju Perseidów wypada nocą z 12 na 13 sierpnia. Najwięcej meteorów powinniśmy ujrzeć w drugiej połowie nocy.
Nr 30/2018 - 09 sierpnia 2018r. - Już wkrótce Perseidy!
Jeszcze nie ochłonęliśmy po całkowitym zaćmieniu Księżyca i Wielkiej Opozycji Marsa 27 lipca, a niebo już szykuje nam kolejne atrakcje. Spadają Perseidy, Księżyc odbywa całą serię spotkań z jasnymi obiektami, zaś Mars leci za… Latawcem.
Sierpień to przede wszystkim miesiąc „gwiazd spadających”. Tegoroczne Perseidy mają szansę dorównać spektakularnemu deszczowi tych meteorów z 2016 roku, kiedy obserwatorzy rejestrowali blisko 200 rozbłysków w ciągu godziny! W tym roku maksimum roju Perseidów wypada nocą z 12 na 13 sierpnia. Najwięcej meteorów powinniśmy ujrzeć w drugiej połowie nocy.
Nr 29/2018 - 02 sierpnia 2018r. - Poznajemy gwiazdozbiory: SKORPION
Dzisiaj prezentujemy piękną konstelację letniego nieba Skorpiona. Charakterystyczny kształt tego zodiakalnego gwiazdozbioru robi naprawdę duże wrażenie. Tych którzy spędzają wakacje na południu Europy zdecydowanie zachęcamy do jego obserwacji – będzie prezentował się w całości w pełnej krasie. Patrzmy więc w NIEBO i poszerzajmy swoją wiedzę o Kosmosie!
Nr 28/2018 - 26 lipca 2018r. - Wyjątkowa opozycja Plutona
Dwunastego lipca o godzinie 16:30 (naszego czasu) doszło do opozycji Plutona, która w tym roku była wyjątkowa. Po raz pierwszy pojawiła się okazja do zaobserwowania zjawiska zwanego jako opposition surge, które zachodzi w momencie przejścia przez węzeł orbity. Planeta karłowata przecięła płaszczyznę orbity Ziemi, dzięki czemu układ Słońce – Ziemia – Pluton znalazł się niemal dosłownie w jednej linii.
Nr 27/2018 - 19 lipca 2018r. - ŻYCIE NA MARSIE?
W czwartkowe popołudnie, 7 czerwca, na specjalnie zwołanej przez Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) konferencji, poinformowano świat o kolejnym ciekawym odkryciu. Odnaleziono nowe dowody na istnienie życia, zachowane przez miliardy lat w skałach na Czerwonej Planecie, co sugeruje badaczom, że Mars mógł posiadać kiedyś na swojej powierzchni lub pod nią życie. Nowe dowody na nie odnaleziono także i w marsjańskiej atmosferze. Odnoszą się one do poszukiwania obecnego życia na Czerwonej Planecie. Choć odkrycia te niekoniecznie świadczą o istnieniu potencjalnego życia, są jednak odpowiednim znakiem dla przyszłych misji eksplorujących powierzchnię tej planety. Badane skały liczą sobie około 3,5 miliarda lat i noszą ślady występowania w atmosferze planety, między innymi bogatą ilość gazu – metanu.
Nr 26/2018 - 12 lipca 2018r. - Polskie zespoły ponownie najlepsze na University Rover Challenge (URC)
Z zakwalifikowanych sześciu polskich zespołów do udziału w zawodach łazików marsjańskich URC które odbyły się w dniach 31 maja do 2 czerwca na pustyni Utah w USA , cztery znalazły się w pierwszej 10. W zawodach brało udział 36 zespołów z 10 krajów. Najwięcej zespołów reprezentowały Stany Zjednoczone, bo aż 11. Zawody wygrał zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej deklasując zespół na 2-gim miejscu z Missouri University of Science USA o 30 punktów. Łazik marsjański drużyny IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej zajął trzecie miejsce. W pierwszej 10 znalazły się jeszcze zespoły: 4 miejsce RAPTORS Politechnika Łódzka, 8 miejsce Uniwersytet Warszawski.
Nr 25/2018 - 05 lipca 2018r. - 27 lipca 2018 roku – najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI stuleciu
Na długość trwania całkowitego zaćmienia Księżyca ma wpływ kilka czynników. To przede wszystkim bliskość momentów pełni i przejścia Księżyca przez któryś z węzłów, czyli punktów przecięcia jego orbity z płaszczyzną ekliptyki. Z kolei od odległości Ziemi od Słońca i Księżyca zależą rozmiary stożka ziemskiego cienia (i półcienia), przez który przechodzi podczas zaćmienia Księżyc, prędkość tego przejścia i kątowe rozmiary księżycowej tarczy. 27 lipca o godz. 7.44 Księżyc znajdzie się w apogeum, czyli najdalej (406 228 km) od Ziemi. Tego samego dnia wieczorem, o 22.20 będzie pełnia, a zaledwie 2 h i 20 min później, 40 min po północy, Księżyc przejdzie przez węzeł zstępujący. Będzie to tylko 3 tygodnie po przejściu Ziemi przez aphelium, najbardziej oddalony od Słońca punkt ziemskiej orbity. To wszystko spowoduje, że będzie to niemal centralne zaćmienie, tzn. Księżyc przejdzie zaledwie 6’ odśrodka krążka ziemskiego cienia, a całkowita faza zaćmienia potrwa rekordowo długo: od 21.30 do 23.13, czyli 1 h i 43 min.
Nr 24/2018 - 28 czerwca 2018r. - WSZECHŚWIAT BEZ TAJEMNIC AKADEMIA MŁODYCH ODKRYWCÓW CWINT – ZAPRASZA
Zapraszamy dzieci i młodzież na cykl warsztat.w mających na celu zaciekawienie Kosmosem oraz wiedzą o zjawiskach zachodzących w makro i mikro świeci. Spotkania warsztatowe w CWINT to propozycja dla ambitnych, młodych ludzi, kt.rzy chcieliby w sposób gruntowny uporządkować i poszerzyć swoją wiedzę z przyrody, astronomii, fizyki i matematyki. Wakacje z CWINT to propozycja dla wszystkich tych kt.rzy są ciekawi świata, zachwyciło ich piękno nocnego nieba i chcieliby wiedzieć dużo, dużo więcej na temat Układy Słonecznego, konstelacji, galaktyk i wsp.lnie razem z nami odkrywać tajemnice Kosmosu! Warsztaty to cykl 6/8 trzygodzinnych spotkań oraz dodatkowych otwartych obserwacji wieczorno-nocnych. Warsztaty będą prowadzone w dw.ch grupach wiekowych: dzieci z klasy 1-4 szkoły podstawowej oraz dzieci z klasy 5-7 i młodzież gimnazjalna.
Nr 23/2018 - 21 czerwca 2018r. - WSZECHŚWIAT BEZ TAJEMNIC
Zapraszamy dzieci i młodzież na cykl warsztat.w mających na celu zaciekawienie Kosmosem oraz wiedzą o zjawiskach zachodzących w makro i mikro świecie. Spotkania warsztatowe w CWINT to propozycja dla ambitnych, młodych ludzi, którzy chcieliby w sposób gruntowny uporządkować i poszerzyć swoją wiedzę z przyrody, astronomii, fizyki i matematyki. Wakacje z CWINT to propozycja dla wszystkich tych kt.rzy są ciekawi świata, zachwyciło ich piękno nocnego nieba i chcieliby wiedzieć dużo, dużo więcej na temat Układy Słonecznego, konstelacji, galaktyk i wsp.lnie razem z nami odkrywać tajemnice Kosmosu! Warsztaty to cykl 6/8 trzygodzinnych spotkań oraz dodatkowych otwartych obserwacji wieczorno-nocnych. Warsztaty będą prowadzone w dw.ch grupach wiekowych: dzieci z klasy 1-4 szkoły podstawowej oraz dzieci z klasy 5-7 i młodzież gimnazjalna.
Nr 22/2018 - 14 czerwca 2018r. - AKADEMIA MŁODYCH ODKRYWCÓW CWINT
Już za kilka dni zakończy się nauka w szkołach i rozpoczną się dla dzieci i młodzieży dwumiesięczne, letnie wakacje. Na ten okres: lipiec i sierpień CWINT przygotował cykl warsztatów pt. WSZECHŚWIAT BEZ TAJEMNIC mających na celu zaciekawienie Kosmosem oraz wiedzą o zjawiskach zachodzących w makro i mikro świeci. Spotkania w CWINT to propozycja dla ambitnych, młodych ludzi, którzy chcieliby w sposób gruntowny uporządkować i poszerzyć swoją wiedzę z przyrody, astronomii, fizyki i matematyki. Wakacje z CWINT to propozycja dla wszystkich tych którzy są po prostu ciekawi świata, zachwyciło ich piękno nocnego nieba i chcieliby wiedzieć dużo, dużo więcej na temat planet, konstelacji, galaktyk i wspólnie razem z nami odkrywać tajemnice Kosmosu!
Nr 21/2018 - 07 czerwca 2018r. - CZŁOWIEK WE WSZECHŚWIECIE
Struktura Wszechświata jest zdeterminowana przez wartości stałych fizycznych: prędkość światła, stałą PLANCKA, stałą grawitacji, ładunek elektronu, masę elektronu i masę protonu. Z tych stałych tworzy się różne kombinacje, a wśród nich takie, które charakteryzują oddziaływania fizyczne. Wszystko to, co dzieje się w otaczającym nas Wszechświecie, jest wynikiem działania czterech podstawowych sił (oddziaływań): grawitacyjnej, elektromagnetycznej, słabej i jądrowej (silnej). Stała sprzężenia grawitacyjnego jest odpowiedzialna za siłę, która utrzymuje Ziemię w jej ruchu, a stała struktury subtelnej określa wielkość siły oddziaływania elektromagnetycznego. Co może się stać, jeżeli zmienimy znane nam wartości stałych
Nr 20/2018 - 30 maja 2018r. - JEDNORODNOŚĆ WSZECHŚWIATA
Nr 19/2018 - 24 maja 2018r. - CUDA RAZ NA MIESIĄC
KAROLINA GŁOWACKA: Jeśli czasoprzestrzeń się zakrzywia, to… czy może się zakrzywić o 180 stopni? I na przykład czas zacząłby biec w drugą stronę?
JEAN-PIERRE LASOTA: To ciekawe pytanie. Wielki logik i matematyk Kurt Gödel zrobił w 1949 roku swojemu starszemu przyjacielowi Albertowi Einsteinowi niezwykły prezent urodzinowy: znalazł rozwiązanie jego równań ogólnej teorii względności opisujące obracający się wszechświat. Otóż w tym wszechświecie Gödla czas może zacząć biec w drugą stronę – inaczej mówiąc, można zawrócić w przeszłość. Przy czym nie miało to nic wspólnego z zakrzywieniem czasoprzestrzeni.
Nr 18/2018 - 17 maja 2018r. - COPERNICUS FESTIVAL
Serdecznie zapraszamy na piątą edycję Copernicus Festival, która odbędzie się w dniach 22-27 maja 2018 r. w Krakowie. W tym roku skupimy się na przypadku. Przypadek i pokrewne mu pojęcia – takie jak konieczność czy prawdopodobieństwo – odgrywają kluczową rolę w rozmaitych dziedzinach nauki, a także stanowią pożywkę dla najbardziej doniosłych pytań egzystencjalnych, które sobie zadajemy.
Nr 17/2018 - 09 maja 2018r. - 21-latek z Polski współodkrywcą nowej planety pozasłonecznej
Ósmego marca 2018 roku opublikowano pracę naukową prowadzoną przez Liang Yu (Massachusetts Institute of Technology) na temat dwóch nowych planet pozasłonecznych odkrytych metodą tranzytową. Są to HD 286123 b (EPIC 247098361 b) oraz HD 89345 b (EPIC 248777106 b). 21-letni miłośnik z Suwałk, Gabriel Murawski przeprowadził dodatkowe obserwacje tej pierwszej, które zostały umieszczone w artykule.
Nr 16/2018 - 19 kwietnia 2018r. - Tajemnice 1I/`Oumuamua
W drugiej połowie października 2017 roku astronomów zajmujących się badaniem Układu Słonecznego zelektryzowała niesamowita wiadomość – odkryty kilka dni wcześniej obiekt, zaklasyfikowany początkowo jako nieokresowa kometa okazał się pierwszą w historii astronomii pozasłoneczną planetoidą obserwowaną w Układzie Słonecznym. Odkrycie to otwiera zupełnie nowy rozdział w historii astronomii – bezpośrednie obserwacje drobnych ciał pochodzących z innych układów planetarnych.
Nr 15/2018 - 12 kwietnia 2018r. - Wizyta gości z CERN w Szwajcarii w Parzynowie
W czwartek, 05 kwietnia w Szkole Podstawowej w Parzynowie odbyło sie spotkanie uczniów klasy V, VI i VII z Arturem Wieckiem, informatykiem pracujacym od 20 lat CERN-ie. Pan Artur został zaproszony przez klase VII wraz z wychowawca. Nasz gosc przybył z córka Eliza, synem Olivierem i ojcem Stanisławem. W spotkaniu uczestniczył równiez Pan Piotr Duczmal prezes CWINT-u, który z Panem Arturem Wieckiem współpracował podczas wyjazdu młodzieży naszego regionu do CERN w 2016 roku. W prezentacji zostały przedstawione etapy rozwoju
Nr 14/2018 - 5 kwietnia 2018r. - ESERO - konkurs CanSat 2018
Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska przy Centrum Nauki Kopernik jest organizatorem trzeciej już edycji polskiego konkursu CanSat! Podczas konkursu zachęca się uczniów do samodzielnego projektowania i konstruowania minisatelitów oraz do jednoczesnego prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Finały odbędą się już w kwietniu 2018. Poniżej relacja Mai Roweckiej liderki drużyny „Astrogastronomia” sześcioosobowej grupy warszawskich licealistów, uczestników konkursu CanSat 2018.
Zachęcamy do uczestnictwa w tej edukacyjnej kosmicznej inicjatywie. Jest to bardzo rozwijający program skierowany do uczniów i nauczycieli!!!
Nr 13/2018 - 29 marca 2018r. - UKRYTE SIŁY NATURY ***** KONIEC CZASU
Mamy przyjemność zaprezentować i zachęcić do przeczytania kolejne książki wydawnictwa Copernicus Center Press z Krakowa. Obydwie pozycje to światowe bestsellery. Znajdziemy w nich odpowiedzi na wiele pytań, poznamy nowe spojrzenie na koncepcję czasu.
Nr 12/2018 - 22 marca 2018r. - ELEKTROMAGNETYCZNY WSZECHŚWIAT
W fizyce i astronomii promieniowanie jest nośnikiem energii, emitowanym przez różne źródła, przenikającym przestrzeń kosmiczną oraz różnego rodzaju materię. Promieniowanie elektromagnetyczne jest jednym z dwóch, obok materii, składników Wszechświata. Dzieli się je umownie na promieniowanie radiowe, podczerwone, widzialne (zwykłe światło), ultrafioletowe, rentgenowskie oraz gamma. W każdym zakresie promieniowanie elektromagnetyczne rozchodzi się w próżni ze stałą prędkością – prędkością światła (299 792 km/s). W innych ośrodkach prędkość rozprzestrzeniania się promieniowania elektromagnetycznego jest mniejsza i zależy od rodzaju ośrodka oraz od rodzaju promieniowania.
Nr 11/2018 - 15 marca 2018r. - EKSPANSJA WSZECHŚWIATA
W latach dwudziestych XX wieku, mając dostęp do największego w tym czasie teleskopu świata o średnicy zwierciadła 2,5 m, umieszczonego na górze Mount Wilson w Pasadenie, HUBBLE i HUMASON odkryli, że dalekie galaktyki oddalają się od Ziemi z prędkością proporcjonalną do ich odległości od nas. Obserwując odległe galaktyki, zauważyli również, że oddalają się one zarówno od siebie nawzajem, jak i od nas – z prędkością tym większą, im dalej od nas się znajdują. Dostarczyli więc oni pierwszego eksperymentalnego dowodu na ekspansję Wszechświata. Odkrycie to było pierwszym naukowym faktem empirycznym przemawiającym na rzecz słuszności idei ewolucji Wszechświata.
Nr 10/2018 - 08 marca 2018r. - Obserwujemy planety- MARZEC 2018
Mars w marcu dość szybko przewędruje z Wężownika do Strzelca i dołączy w okolice Saturna, tworząc z nim na koniec miesiąca interesującą koniunkcję na porannym niebie. Co ciekawe, Mars znajdzie się też bardzo blisko gromady kulistej M22, która będzie z nim widoczna w jednym polu widzenia okularu Plossl przy powiększeniu 100x, co zwiastuje ciekawe wrażenia obserwacyjne. Niemniej jednak bardzo niska elewacja i małe rozmiary kątowe Czerwonej Planety
Nr 09/2018 - 01 marca 2018r. - Poznajemy gwiazdozbiory - WIELKI PIES
Pogoda bardzo mroźna. Nocne niebo iskrzy się od tysięcy gwiazd. Wykorzystajmy więc ten czas – będąc oczywiście bardzo ciepło ubrani – chociażby na krótkie obserwacje astronomiczne. Wspaniale prezentują się konstelacje zimowego nieba: Orion, By, Bliźnięta czy WIELKI PIES z najjaśniejszą gwiazdą na niebie Syriuszem. Nad ranem możemy podziwiać tuż nad południowo-wschodnim horyzontem trzy planety: Saturna, Marsa i Jowisza.
Nr 08/2018 - 22 lutego 2018r. - NARODZINY WSZECHŚWIATA - WIELKI WYBUCH
Co było na początku Wszechświata? Na początku był Wielki Wybuch. Historia Wszechświata – w myśl powszechnie akceptowanej przez naukę teorii – zaczyna się od Big-Bangu, czyli Wielkiego Wybuchu, który dał początek wodorowi i wszystkiemu, co po nim nastąpiło. Nie przypominał on niczym wybuchów, które znamy na Ziemi. Te zaczynają się w określonym punkcie – centrum eksplozji – i rozprzestrzeniają się na zewnątrz, obejmując coraz większą przestrzeń. Wielki Wybuch na początku Wszechświata nastąpił jednocześnie w całej przestrzeni: każda cząstka materii zaczęła się oddalać od wszystkich innych cząstek.
Nr 07/2018 - 15 lutego 2018r. - FIZYCZNY OBRAZ WSZECHŚWIATA
Czyż może być coś bardziej fascynującego niż zastanawianie się nad tym, jak powstał Wszechświat i jak ewoluował? Jaki jest stan naszej wiedzy o Wszechświecie? Podstawą naszych wyobrażeń o ewolucji Wszechświata jest kilka obserwacyjnych faktów. Od kilkunastu lat powszechnie przyjętym modelem ewolucji Wszechświata jest model Wielkiego Wybuchu. W modelu tym Wszechświat rozszerza się od kilkunastu miliardów lat, obniżając stale swoją temperaturę i gęstość. Model Wielkiego Wybuchu opisuje poprawnie większość znanych faktów, w tym istnienie elektromagnetycznego promieniowania tła, rozchodzącego się we wszystkich kierunkach, którego obecna temperatura wynosi zaledwie trzy stopnie powyżej absolutnego zera.
Nr 06/2018 - 08 lutego 2018r. - POZNAJEMY GWIAZDOZBIORY - BYK
Pogoda w ostatnich dniach nam dopisuje. Wykorzystajmy więc ten czas również na wieczorno – nocne obserwacje astronomiczne. Z pewnością z łatwością zlokalizujemy obok ostatnio omawianego Oriona konstelację Byka. Zawiera ona jedną z najpiękniejszych gromad otwartych naszego nieba Plejady – M45.
Nr 05/2018 - 01 lutego 2018r. - Platforma edukacyjna Copernicus College
Copernicus College to miejsce, gdzie każdy może studiować za darmo, online, po polsku, u najlepszych polskich uczonych oraz młodych ambitnych naukowców Copernicus College jest pierwszą polską platformą MOOC (masowych otwartych kursów online), czyli darmowym serwisem umożliwiającym studiowanie przez Internet. Poza nagranymi wykładami w kursach znajdziecie całe zestawy dodatkowych materiałów – artykuły naukowe, fragmenty książek, literaturę uzupełniającą czy zestawy ćwiczeń i testów. Po prostu wszystko to, co pozwoli Wam wygodnie przyswajać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania nie wychodząc z domu.
Nr 04/2018 - 25 stycznia 2018r. - POZNAJEMY GWIAZDOZBIORY ORION
POZNAJEMY GWIAZDOZBIORY
Zima w pełni, noce długie i ciemne sprzyjają obserwacjom. Typowe konstelacje zimowe są doskonale widoczne prawie przez całą noc. Uwagę zwraca majestatyczny Orion ponad południowym horyzontem, jasny Syriusz, a także górujące wysoko Bliźnięta. Nad wschodnim horyzontem pojawia się czerwonawy Arktur. Konstelacja Oriona jest doskonałym drogowskazem na niebie zimowym. Wokół niej łatwo odszukać Bliźnięta, Byka, Wielkiego i Małego Psa oraz Zająca.
Nr 03/2018 - 18 stycznia 2018r. - WSZECHŚWIAT I JEGO ZAGADKI – PARADOKS OLBERSA
WSZECHŚWIAT I JEGO ZAGADKI – PARADOKS OLBERSA
Według fizyki NEWTONA, Wszechświat jest nieskończony przestrzennie i niezmienny w czasie. W tej nieskończonej przestrzeni gwiazdy są rozłożone (średnio) w sposób równomierny, liczba ich zaś jest nieskończona. Średnia na jednostkę objętości Wszechświata jasność gwiazd jest jednakowa. Newtonowski model stanowił więc nieskończony, jednorodny i statyczny Wszechświat.
Nr 02/2018 - 11 stycznia 2018r. - NIEKONIECZNIE NIEBIESKI, ALE KRWAWY I DO TEGO SUPER!
NIEKONIECZNIE NIEBIESKI, ALE KRWAWY I DO TEGO SUPER!
Już niedługo, bo 31 stycznia, na niebie dojdzie do ciekawego zjawiska – pojawi się tzw. niebieski krwawy Superksiężyc. Według space.com nie zdarzyło się to od ponad 150 lat! Niestety w Polsce zobaczymy tylko końcową fazę zjawiska i to przy wschodzie Księżyca więc obserwacje będą dodatkowo utrudnione. Dokładną mapkę najlepszych miejsc do obserwacji wraz z czasem poszczególnych etapów zjawiska znajdziecie na stronie internetowej NASA
Nr 01/2018 - 04 stycznia 2018r. - WSZECHŚWIAT I JEGO ZAGADKI - HARMONIA KOSMICZNA
WSZECHŚWIAT I JEGO ZAGADKI – HARMONIA KOSMICZNA
Harmonia była uznana przez PITAGORASA za najważniejszą i najciekawszą właściwość świata. Przez harmonię rozumiał on najr.żniejsze zjawiska, zar.wno materialne, jak i intelektualne lub duchowe, kt.re składają się na stabilną całość zwaną Wszechświatem. PITAGORAS uważał, że istotą świata są liczby, stosunki ilościowe tkwiące u podstaw przyrody. Według pitagorejczyków, matematyka najlepiej może wyrazić harmonię świata. W liczbach i proporcjach poszukiwano praw Natury. Dziś harmonia kojarzy się nam z pięknem, ze wsp.łbrzmieniem, z estetyką. Nie jest to w żadnej sprzeczności z poglądami pitagorejczyk.w. Piękno bliskie jest matematyce.
ROK 2017
Nr 50/2017 - 19 grudnia 2017r. - Wizyta gości z USA w obserwatorium astronomicznym CWINT
Wizyta gości z USA w obserwatorium astronomicznym CWINT
Rok 2017 kończymy mocnym, amerykańskim akcentem. Nasz kolega Tomasz Kisiel, współzałożyciel CWINT, a obecnie szef Planetarium EC1 w Łodzi odwiedził naszeobserwatorium astronomiczne w Parzynowie z Dyrektorem sprzedaży międzynarodowej amerykańskiej firmy Evans&Sutherland Scottem Niskachem.
Nr 49/2017 - 12 grudnia 2017r. - Obserwatorium Astronomiczne CWINT w Parzynowie
Obecnie w CWINT w Parzynowie możemy obserwować KOSMOS korzystając z profesjonalnej obrotowej kopuły. Jest to pierwsza z kilku zaplanowanych kopuł i obiektów astronomicznych na naszym terenie. Kolejnym będzie „Dark Retreat” autorstwa arch. Aleksandry Duczmal pozytywnie zaopiniowany przez międzynarodowy zespół architektów z BAUHAUS DESSAU.
Nr 48/2017 - 05 grudnia 2017r. - AKADEMIA CWINT - jednostki w astronomii
Aby móc cokolwiek mierzyć, trzeba wprowadzić jednostki miary. Masę wyrażamy na ogół w kilogramach, odległość w kilometrach, czas w sekundach, minutach, godzinach, dniach, latach. W zależności od potrzeb używa się mniejszych lub większych jednostek. W astronomii mamy do czynienia z ogromnymi odległościami, masami, prędkościami. Rzadko używa się więc w astronomii typowych jednostek, do których wszyscy są przyzwyczajeni. Zamiast pisać np., że masa gwiazdy wynosi 6 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 kg
Nr 47/2017 - 28 listopada 2017r. - AKADEMIA CWINT - uogólnione III prawo Keplera
III prawo Keplera możemy sformułować również w następujący sposób: kwadraty okresów obiegu planet mają się do siebie jak sześciany ich średnich odległości od Słońca. Oznaczywszy przez T okresy obiegu planet, a przez a półosie wielkie ich orbit i zaznaczywszy wskaźnikami 1 i 2 wielkości odnoszące się odpowiednio do dwu różnych planet, możemy trzecie prawo Keplera zapisać
Nr 46/2017 - 21 listopada 2017r. - AKADEMIA CWINT - O grawitacji i ruchu planet
O grawitacji i ruchu planet
Pogoda nie jest sprzyjająca do nocnych obserwacji astronomicznych. Wykorzystajmy więc ten czas na pogłębienie wiedzy o prawach rządzących w kosmosie. Przyjrzyjmy się bliżej sile grawitacji, która przyciąga, formuje, tworzy i rozrywa gwiazdy, planety i galaktyki oraz rządzi ich ruchem. W niniejszym artykule przybliżymy sobie podstawowe pojęcia i zasady dotyczące ruchu planet.
Nr 45/2017 - 14 listopada 2017r. - Poznajemy gwiazdozbiory - WOŹNICA
Poznajemy gwiazdozbiory
W dzisiejszym numerze „Patrząc w NIEBO” przyjrzymy się szczegółowo konstelacji Woźnicy. Odnajdziemy ją wysoko nad horyzontem poniżej i na lewo od Perseusza. Ułatwi nam to zadanie najjaśniejsza gwiazda tej konstelacji Kapella.
Nr 44/2017 - 7 listopada 2017r. - Poznajemy gwiazdozbiory - PERSEUSZ
Poznajemy gwiazdozbiory
Ponad wschodnim horyzontem pojawiają się konstelacje zimowe: Woźnica, Orion, Byk i Bliźnięta. W południku górują Wieloryb, Ryby i Andromeda. Trójkąt Letni i związane z nim konstelacje zmierzają ku zachodowi. To dobra pora na studium Perseusza, Kasjopei oraz Cefeusza, które okupują pole wokół zenitu. W dzisiejszym numerze „Patrząc w NIEBO” przyjrzymy się szczegółowo konstelacji Perseusza.
Nr 43/2017 - 30 października 2017r. - CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW – PODZIĘKOWANIE
CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW – PODZIĘKOWANIE
Tak jak wspomniałem w poprzednim numerze Patrząc w NIEBO zorganizowanie pikniku CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW w takim wymiarze, skali i zakresie atrakcji edukacyjno – naukowych nie byłoby możliwy bez pomocy i wsparcia wielu instytucji i osób, które nam zaufały i wspierają nasze działania, uważając, że są ważne i istotne dla rozwoju edukacyjnego dzieci i młodzieży. W ciągu trzech lat intensywnego działania Stowarzyszenie Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Parzynowie nawiązało współpracę z najbardziej prestiżowymi instytucjami i ośrodkami edukacyjnymi i naukowymi w Polsce, Europie i na świecie. Z małej miejscowości Parzynów w Wielkopolsce Południowej CWINT stał się organizacją rozpoznawalną i cenioną za konsekwencję w działaniu i zakresie realizowanych celów edukacyjno-naukowych.
Nr 42/2017 -24 października 2017r. - CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW – FOTORELACJA
CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW – FOTORELACJA
Kolejny piknik edukacyjno-naukowy CWINT OPEN DAYSASTROSHOW za nami. W minioną sobotę uczestniczyliśmy w wydarzeniu, które dla wielu z pewnością na długo zapadnie w pamięci. Mieliśmy bowiem możliwość osobistego spotkania się z wybitnymi naukowcami i wykładowcami z najbardziej prestiżowych uniwersytetów i instytucji naukowych krajowych i zagranicznych. Z pewnością wielu poszerzyło swoją wiedzę o najnowsze odkrycia i osiągnięcia nauki światowej.
Nr 41/2017 - 17 października 2017r. - ZAPROSZENIE: CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW - 21 października 2017r.
CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW – 21 października 2017r.
W imieniu Centrum Wiedzy i Nowych Technologii w Parzynowie zapraszamy na piknik edukacyjno-naukowy CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW skierowany do młodzieży i dorosłych połączony z otwarciem Obserwatorium Astronomicznego CWINT oraz muzeum poświęconego Janowi Pawłowi II i wybitnym Wielkopolanom. W programie m. in. wykłady i prezentacje multimedialne dotyczące Kosmosu, Słońca i ewolucji gwiazd i planet, doświadczenia i eksperymenty fizyczne w skrajnie niskich temperaturach z ciekłym azotemi helem.
Nr 40/2017 - 10 października 2017r. - CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW - Wszechświat krok po kroku
Wszechświat krok po kroku to pierwsza na polskim rynku książka, która tak szczegółowo, a jednocześnie tak przystępnie opisuję historię Wszechświata: od skali kosmicznej, przez planetarną, po świat istot żywych. Każdy z kilkudziesięciu krótkich, bogato ilustrowanych rozdziałów prowadzi czytelnika jeden krok dalej, budując na rozdziałach wcześniejszych. W ten sposób opisana zostaje „architektura” ewoluującego świata: złożona, piękna, niemal artystyczna, a przy tym głęboko logiczna i zrozumiała – każdy kolejny proces i obiekt powstaje na bazie tego, co go poprzedza.
Nr 39/2017 - 03 października 2017r. - CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW - IFM PAN -Temperatura – co to jest?
Temperatura – co to jest? – Szymon Łoś ZFNT, IFM PAN
Wychodząc z domu doskonale wiemy jak mamy się ubrać i, w zależności od tego czy jest ciepło czy zimno, odpowiednio dobieramy naszą odzież. Jednakże, z punktu widzenia zjawisk zachodzących w przyrodzie, zrozumienie pojęcia temperatury jest znacznie szersze i niezwykle ważne. Z jednej strony szerokiej skali temperatur mamy bardzo gorące gwiazdy, których jądra uzyskują temperatury milionów kelwinów, z drugiej strony mamy średnią temperaturę Kosmosu wynoszącą zaledwie 2,7 K.
Nr 38/2017 - 26 września 2017r. - WYPRAWA PO DOMACH ŚWIATA
WYPRAWA PO DOMACH ŚWIATA
W kwietniu wyruszyliśmy w długą podróż na wschód z prostym pomysłem – by zobaczyć i poznać w odległych i mało nam znanych regionach Azji i Dalekiego Wschodu ludzi, ich kulturę, tradycje, domy w których mieszkają oraz niczym nie skażoną cywilizacyjnym rozwojem pierwotną przyrodę. Szukając alternatyw i wciąż żywej budowlanej tradycji mieszkaliśmy w drewnianych syberyjskich chatach i rozsianych po stepie jurtach, przenoszonych z sezonu na sezon namiotach. Mieliśmy okazje zejść pod ziemię gdzie w grotach mieszkają miliony Chińczyków,z dostępem do internetu i kablówką.
Nr 37/2017 - 19 września 2017r. - ODYSSEUS II - Europejski Konkurs Kosmiczny
ODYSSEUS II – EUROPEJSKI KONKRURS KOSMICZNY
Kolejny prestiżowy sukces licealistów Radosława Palucha i Jakuba Bracha! Dokładnie rok temu w numerze 39 z 2016r. naszego serwisu Patrząc w NIEBO prezentowaliśmy artykuł licealisty VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach Radka Palucha dotyczący konkursu wspieranego przez Europejską Agencję Kosmiczną ODYSSEUS SPACE CONTEST. Razem z kolegą Jakubem Brachem z ZSS „Don Bosco” w Świętochłowicach przygotowali projekt pt.” Śmietnik nad głową – o usuwaniu kosmicznego złomu z orbity Ziemi”, który zwyciężył najpierw na etapie krajowym, następnie w półfinale międzynarodowym i zakwalifikował się do finału, który odbył się w Brukseli, gdzie konkurował z najlepszymi projektami z całej Europy. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 36/2017 - 12 września 2017r. - CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW 2017
CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW 2017
W tym roku piknik edukacyjno-naukowy odbędzie się 21 października. Będzie to już IV edycja zorganizowana przez Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Parzynowie przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach imprezy przygotowaliśmydla dzieci, młodzieży i dorosłych wiele atrakcji związanych z Kosmosem i Wielką Nauką. W kolejnych naszych serwisach Patrząc w Niebo będziemy prezentować i szczegółowo informować o zaplanowanych w tym dniu wydarzeniach.
Nr 35/2017 - 05 września 2017r. - Wizyta CWINT w Planetarium EC1 w Łodzi
Wizyta CWINT w Planetarium EC1 w Łodzi
W ubiegły tygodniu, 1 września w ramach Akademii Młodych Odkrywców CWINT gościliśmy w Planetarium i Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Duża, ponad 40-sto osobowa grupa dzieci i młodzieży mogła zweryfikować swoją wiedzę podczas dwóch specjalnie dla nas przygotowanych pokazów. Pierwszy interaktywny pokaz w Planetarium EC1 dotyczył konstelacji i obiektów nocnego letniego niebie, drugi miejsca Ziemi w Kosmosie, a więc naszego Układu Słonecznego i Galaktyki Drogi Mlecznej.
Nr 34/2017 - 29 sierpnia 2017r. - Poznajemy gwiazdozbiory, Akademia Młodych Odkrywców CWINT
Tegoroczna edycja Akademii Młodych Odkrywców dobiegła końca. Podczas wielu spotkań w CWINT młodzi, ambitni odkrywcy z Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa, Odolanowa, Kępna, Krążków, Kobylej Góry, Parzynowa, Pisarzowic mogli poszerzyć swoją wiedzę o kosmosie i mikroświecie. Obserwowaliśmy plamy i protuberancje na Słońcu, rozpoznawaliśmy na nocnym niebie konstelacje, mgławice i gromady kuliste gwiazd. Podziwialiśmy pierścienie Saturna i spadające Perseidy. Zaglądaliśmy do kraterów na Księżycu, a dzięki transmisji NASA i naszych kolegów w USA podziwialiśmy całkowite zaćmienie Słońca!
Nr 33/2017 - 22 sierpnia 2017r. - Ciekawe obiekty mgławicowe – sierpień
Ciekawe obiekty mgławicowe – sierpień
W sierpniu noce astronomiczne wracają już do całej Polski (na południu kraju trwają one już dłużej niż 4 godziny), dzięki czemu znów można spokojnie poobserwować słabsze obiekty. Wieczorami wysoko nad horyzontem wznosi się jasna wstęga letniej części Drogi Mlecznej – warto z tego skorzystać i poszukać w tym czasie skrytych między licznymi gwiazdami naszej Galaktyki skarbów
Nr 32/2017 - 14 sierpnia 2017r. - Będzie nam dane Słońca zaćmienie… w USA
Nie zawsze tak dużo mówi się o zaćmieniu, które nie jest widoczne z terenu naszego kraju. Nic dziwnego, bo na dobre skończyły się czasy oczekiwania na pojawienie się zaćmienia w najbliższej okolicy, a tym bardziej, gdy zdajemy sobie doskonale sprawę z faktu, że oczekiwanie na całkowite zaćmienie Słońca jest mało realne czasowo.
Nr 31/2017 - 08 sierpnia 2017r. - NOC PERSEIDÓW 12 SIERPNIA 2017r.
Pojawiają się każdego roku, w samym środku lata. Obserwowane od ponad dwóch tysiącleci, a pierwszedoniesienia o nich pochodzą z początku naszej ery, z Chin. Meteory z roju Perseidów – pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że raz w roku niemal każdy z nas staje się na chwilę marzycielem lubastronomem. Wszystkich chętnych zapraszamy do CWINT 12 sierpnia na wspólne oglądanie Perseidówpołączone z obserwacjami Jowisza, Saturna, Księżyca i obiektów głębokiego nieba.
Nr 30/2017 - 01 sierpnia 2017r. - Akademia Młodych Odkrywców CWINT
Wakacje z gwiazdami – Akademia Młodych Odkrywców CWINT
Obserwujemy plamy i wyrzuty koronalne na Słońcu. Rozpoznajemy na nocnym niebie konstelacje oraz znajdujące się w nich mgławice i gromady kuliste gwiazd. Obserwujemy i odkrywamy przez mikroskop stereoskopowy interesujący i ciekawy mikroświat owadów, roślin, skamielin. W sierpniu kolejne KOSMICZNE spotkania i warsztaty w CWINT. Czekamy na Perseidy i całkowite zaćmienie Słońca!
Nr 29/2017 - 25 lipca 2017r.
Goście z Wielkopolski z wizytą w Parzynowie
W grudniu 2016 roku Parzynów wygrał konkurs „Jeden Dzień w Sołectwie” zorganizowany przez Zespół Wielkopolskich Parków Krajobrazowych. W minioną sobotę przyjechało do Parzynowa kilkadziesiąt osób z całej Wielkopolski na Pierwszy Piknik Sołectw. W ramach przygotowanego programu goście odwiedzili interesujące i ciekawe miejsca w Parzynowie, odwiedzili również CWINT.
Nr 28/2017 - 11 lipca 2017r.
Poznajemy gwiazdozbiory
Idealna pora na podziwianie konstelacji, których najjaśniejsze gwiazdy tworzą Trójkąt Letni. Lutnia, Orzeł i Łabędź oraz niewielkie Strzała i Lisek to najznamienitsi towarzysze wakacyjnych wieczorów z teleskopem lub lornetką w dłoni. Pas Drogi Mlecznej przecina wysoko sklepienie niebieskie, skrywając miliony słabych gwiazd naszej Galaktyki. W dzisiejszym numerze „Patrząc w NIEBO” omawiamy konstelację Lisek. Odnajdziemy ją z łatwością powyżej gwiazdozbioru Strzała.
Nr 27/2017 - 27 czerwca 2017r.
WAKACJE Z GWIAZDAMI I UCIEKAJĄCYMI GALAKTYKAMI!
Już w przyszłym tygodniu, 10 lipca rozpoczynamy pierwszą edycję Akademii Młodych Odkrywców CWINT.Jest to cykl 8 warsztatów skierowanych do dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i średnich. Warsztaty to okazja aby sposób gruntowny i systematyczny uporządkować i poszerzyć swoją wiedzę. Zapraszamy wszystkich, którzy są ciekawi świata, zachwyciło ich piękno nocnego nieba i chcieliby wiedzieć dużo, dużo więcej na temat planet, konstelacji, galaktyk i wspólnie razem z nami odkrywać tajemnice Kosmosu!
Warsztaty będą prowadzone w dwóch grupach wiekowych. Pierwsza grupa obejmuje dzieci z klasy 1-4 szkoły podstawowej, druga grupa wiekowa klasy 5-6 oraz młodzież gimnazjalną.
Nr 26/2017 - 27 czerwca 2017r.
WAKACJE Z GWIAZDAMI I UCIEKAJĄCYMI GALAKTYKAMI!
ZAPRASZAMY dzieci i młodzież szkolną na letnie warsztaty astronomiczne do CWINT w Parzynowie. Warsztaty to okazja aby sposób gruntowny i systematyczny uporządkować i poszerzyć swoją wiedzę.Zapraszamy wszystkich, którzy są ciekawi świata, zachwyciło ich piękno nocnego nieba i chcielibywiedzieć dużo, dużo więcej na temat planet, konstelacji, galaktyk i wspólnie razem z nami odkrywaćtajemnice Kosmosu!
Nr 25/2017 - 20 czerwca 2017r.
Poznajemy gwiazdozbiory
W dzisiejszym numerze „Patrząc w NIEBO” prezentujemy konstelację Orzeł. Odnajdziemy ją poniżej Łabędzia nad południowo-wschodnim horyzontem. Jej najjaśniejsza gwiazda Altair wraz z Denebem w gwiazdozbiorze Łabędzia i Wegą w gwiazdozbiorze Lutni tworzą tzw. Trójkąt Letni.
Nr 24/2017 - 13 czerwca 2017r.
WAKACJE z gwiazdami i uciekającymi galaktykami!
AKADEMIA MŁODYCH ODKRYWCÓW CWINT – ZAPRASZA
Już za kilkanaście dni zakończy się nauka w szkołach i rozpoczną się dla dzieci i młodzieży dwumiesięczne, letnie wakacje. Na ten okres: lipiec i sierpień CWINT przygotował cykl warsztatów astronomicznych mających na celu zaciekawienie młodych ludzi Kosmosem oraz wiedzą o zjawiskach zachodzących w makro i mikro świeci. Spotkania warsztatowe w CWINT to propozycja dla ambitnych, młodych ludzi, którzy chcieliby w sposób gruntowny uporządkować i znacząco poszerzyć swoją wiedzę z astronomii, fizyki i matematyki.
Nr 23/2017 - 06 czerwca 2017r.
Aktualności ze świata komet
Czas jasnych komet powoli dobiega końca. W czerwcu jedyną jasną kometą na naszym niebie będzie C/2015 V2 (Johnson), która około połowy miesiąca, na ciemnym niebie powinna być bez trudu widoczna w niewielkich nawet lornetkach. Pod koniec miesiąca obserwacje tej komety mogą jednak być już dość trudne. Na porannym niebie powoli będą się poprawiać warunki do obserwacji komety C/2015 ER61 (PANSTARRS), jednak do końca czerwca pozostanie ona raczej dość trudnymteleskopowym obiektem.
Nr 22/2017 - 30 maja 2017r.
Nocne atrakcje: Jowisz, Saturn, ISS
Kilka ostatnich bezksiężycowych nocy z pewnością zachwyciło wielu miłośników astronomii. Na nocnym niebie wspaniale prezentuje się Jowisz oraz Saturn, a majestatycznie przemieszczająca się z zachodu na wschód Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS robi na obserwatorach również ogromne wrażenie. Zachęcamy więc do kontynuowania nocnych obserwacji wykorzystując do tego celu teleskopy i lornetki. Tych którzy nie dysponują odpowiednim sprzętem, a chcą poszerzyć swoją wiedzę serdecznie zapraszamy do CWINT na wspólne obserwacje obiektów nocnego nieba i testowanie sprzętu astronomicznego!
Nr 21/2017 - 23 maja 2017r.
Testujemy w CWINT lornetki Delta Optical
W dzisiejszym numerze Patrzac w NIEBO prezentujemy trzy modele lornetek Delta Optical o róznych parametrach powiekszenia, srednicy obiektywu, pola widzenia i gabarytach – w sumie piec lornetek. Cechuja sie one dobrymi parametrami i jakoscia wykonania oraz cena. Wszystkie prezentowane lornetki i inny sprzet astronomiczny mozna obejrzec i przetestowac u nas w CWINT w Parzynowie. Stwarza to doskonała mozliwosc sprawdzenia na miejscu sprzetu, a przez to dokonanie własciwego wyboru przy późniejszym zakupie. Zapraszamy wiec do CWINT, testujmy sprzet, poszerzajmy swoja wiedze i Patrzmy w NIEBO!
Nr 20/2017 - 16 maja 2017r.
Sky-Watcher Dobson
Teleskop zwierciadlany systemu Newtona oparty na azymutalnym montażu typu Dobsona to propozycja dla znakomitej większości miłośników astronomii. Atrakcyjna cena, prostota montażu, imponujące gabaryty i mnogość funkcji – to cechy, które robią wrażenie! Teleskopy tego typu należą do grupy najczęściej używanych przyrządów do obserwacji nieba, ponieważ dzięki nim ujrzymy nawet najsłabiej widoczne w warunkach amatorskich mgławice, gromady gwiazd i galaktyki. W CWINT dysponujemy Dobsonem 16 calowym, czyli o średnicy lustra 40 cm. Obiekty głębokiego nieba prezentują się wspaniale!
Nr 19/2017 - 09 maja 2017r.
Jaki teleskop?
W bieżącym numerze pragniemy zwrócić uwagę na właściwy dobór okularów do teleskopów. Kupując teleskop, szczególnie ten pierwszy, często bagatelizujemy tę kwestię uważając, że standardowe okulary, będące na wyposażeniu teleskopu rozwiązują temat – nic bardziej mylnego.
Nr 18/2017 - 02 maja 2017r.
Jak dokonać odpowiedniego wyboru teleskopu?
Ostatni dzień kwietnia okazał się wspaniały dla miłośników nocnych obserwacji. Ci którzy dotarli do CWINT mogli podziwiać przepiękne gromady kuliste gwiazd, mgławice, Jowisza czy kratery na Księżycu. Wielu zastanawia się nad zakupem własnego teleskopu, ale co kupić? We współpracy z Delta Optical kontynuujemy więc temat sprzętu astronomicznego i postaramy się co nieco doradzić. Wybór na pewno nie jest prosty. Bogata oferta sprzętu astronomicznego, różnorodność konstrukcji optycznych, montaży jak i oczywiście cena decyduje o naszym wyborze. Czy jednak dobrze wybieramy patrząc tylko na cenę czy wielkość teleskopu?
Nr 17/2017 - 25 kwietnia 2017r.
„BLIŻEJ PASJI” – WSPÓŁPRACA CWINT Z DELTA OPTICAL
Centrum Wiedzy zacieśniło współpracę z największym w Polsce dostawcą sprzętu optycznego firmą Delta Optical. Owocem tej współpracy jest możliwość zapoznania się ze sprzętem astronomicznym na miejscu w CWINT w Parzynowie oraz możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa i testowania sprzętu!
Nr 16/2017 - 19 kwietnia 2017r.
Lornetka – pierwszy sprzęt obserwacyjny
Jedno z najczęściej zadawanych pytań na forach astronomicznych brzmi: „Jaki teleskop kupić?”. W pytaniu tym kryje się schemat myślowy, że podstawowym sprzętem obserwacyjnym dla miłośnika astronomii jest teleskop i bez niego nie można nic zaobserwować.
Nr 15/2017 - 11 kwietnia 2017r.
Obserwatorium Astronomiczne CWINT w Parzynowie
Jak wszystko wskazuje już za kilka miesięcy, latem w CWINT w Parzynowie będziemy mogli obserwować KOSMOS korzystając z profesjonalnej obrotowej kopuły. Nasz bowiem projekt „Budowa Obserwatorium Astronomicznego CWINT z obrotową kopułą w Parzynowie” decyzją Rady Stowarzyszenia ”Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania” zajął I miejsce na liście operacji wybranych do dofinansowania w ramach projektu grantowego. Jego realizacja nastąpi po zawarciu umowy o przyznanie pomocy z Zarządem Województwa.
Nr 14/2017 - 04 kwietnia 2017r.
Aktualności ze świata komet
Kwiecień to kolejny miesiąc, w którym gościmy na niebie jasną kometę okresową – 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak. Jeśli spełnią się prognozy, przez cały miesiąc będzie ją widać bez problemu w niewielkich lornetkach. Przez cały miesiąc będziemy też mogli podziwiać jeszcze jedną, trochę słabszą, ale także widoczną w niedużych lornetkach kometę C/2015 V2 (Johnson). Obydwie komety będą widoczne w kwietniu całymi nocami, a około połowy miesiąca zbliżą się do siebie na niewiele więcej niż 10 stopni.
Nr 13/2017 - 28 marca 2017r.
Profesor Józef Stasiński
W poprzednim numerze Patrząc w NIEBO przedstawiliśmy postać profesora Józefa Stasińskiego, artysty rzeźbiarza, medaliera, wykładowcy akademickiego, człowieka o wielu talentach, niesamowitej pracowitości i skromności, a przy tym o dużym poczuciu humoru oraz dystansu do siebie i swoich dokonań. Spotykając się wielokrotnie z Profesorem Stasińskim i jego żoną Katarzyną byliśmy zawsze pod dużym wrażeniem ich ciepła i gościnności co sprawiało, że dom Stasiński był zawsze pełny interesujących gości z kraju i ze świata i tak jest do dnia dzisiejszego, a opowieści Profesora ukazywały jego erudycję i rozległą wiedzę humanistyczną – prawdziwy człowiek renesansu!
Nr 12/2017 - 21 marca 2017r.
Dziewięćdziesiąte urodziny Profesora Józefa Stasińskiego
W dzisiejszym numerze Patrząc w NIEBO prezentujemy postać wybitnego artysty, Wielkopolanina Prof. Józefa Stasińskiego. Okazją ku temu jest przypadający na dzień 16 marca jubileusz dziewięćdziesiątych urodzin Profesora, który od kilkunastu lat również ściśle związany jest z Centrum Wiedzy w Parzynowie, wspierając nasze działania na arenie krajowej i międzynarodowej.
Nr 11/2017 - 14 marca 2017r.
Luna naszą przewodniczką
Początkującym miłośnikom astronomii przeszkadza przede wszystkim brak orientacji na nocnym niebie. Jedynym niebudzącym wątpliwości obiektem niebieskim w nocy jest Księżyc – każdy go rozpozna i nie pomyli z niczym innym. Szczęśliwie raz na miesiąc Księżyc przebiega niebo wzdłuż linii zwanej ekliptyką, przy której spotkać możemy także wszystkie planety Układu Słonecznego. Wykorzystajmy ten fakt i biorąc Lunę* za przewodniczkę poznajmy położenie poszczególnych planet, gwiazdozbiorów i jasnych gwiazd.
Nr 10/2017 - 07 marca 2017r.
Program Orbitron
Patrząc w niebo widzimy nie tylko gwiazdy i planety ale również samoloty i satelity. Zbliża się wiosna i lato będzie więc można przy bezchmurnym niebie i ciepłych nocach podziwiać nieboskłon pełen gwiazd i satelitów. W epoce przedkomputerowej zdobycie informacji o czasie przelotu satelitów i ich położeniu było sprawą dość skomplikowaną. Obecnie istnieją na szczęście programy komputerowe, które nie tylko śledzą przeloty satelitów i wyświetlają je na tle mapy świata, ale także podają aktualne parametry ich orbit. Przelot np. stacji ISS jest widoczny gołym okiem jako duży i jasny obiekt. Jednym z nich jest program autorstwa Sebastiana Stoffa -Orbitron.
Nr 09/2017 - 28 lutego 2017r.
TRAPPIST-1 System – przełomowe odkrycie astronomów
NASA i Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ogłosiły w środę 15 lutego odkrycie niezwykłego pozasłonecznego układu planetarnego. Wokół gwiazdy TRAPPIST-1, odległej około 40 lat świetlnych od Słońca, krąży aż 7 planet o rozmiarach podobnych do rozmiarów Ziemi. Na trzech z nich oznaczonych jako TRAPPIST-1e,f,g mogą być warunki do życia! Specjaliści z NASA nie kryją radości.
Nr 08/2017 - 21 lutego 2017r.
ARISS – edukacyjny projekt łączności ze stacją kosmiczną ISS
Kilka tygodni temu pisałem na łamach „Patrząc w NIEBO” (numer 48 z 06.12.2016) o udanej łączności uczniów ze szkoły we Wrocławiu z astronautą przebywającym na ISS. Aktualnie chciałbym przybliżyć czytelnikom niektóre zagadniania i terminy związane z łącznością z ISS.
Nr 07/2017 - 14 lutego 2017r.
ODYSSEUS II – EUROPEJSKI KONKRURS KOSMICZNY
Centrum Badań Kosmicznych serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie Odysseus II. Co prawda czasu na realizację projektu nie zostało zbyt wiele ale biorąc pod uwagę, że można zgłaszać prace opierające się na innych swoich projektach, to wielu uczniów i studentów powinno poradzić sobie z tym zadaniem. Odysseus II, to ogólnoeuropejski konkurs o tematyce kosmicznej realizowany w ramach programu Horyzont 2020. Skierowany jest do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat.
Nr 06/2017 - 07 lutego 2017r.
Lutowe zaćmienia Słońca i Księżyca
W lutym będziemy świadkami dwóch zaćmień. Podobna sytuacja wystąpi również w sierpniu tego roku. Dlaczego zaćmienia nie występują każdego miesiąca? Dlaczego akurat w lutym i sierpniu? A w kolejnych latach w jakich miesiącach?
Aby doszło do zaćmienia Słońca lub Księżyca, te dwa ciała razem z Ziemią powinny być położone na jednej linii prostej. Wydawałoby się, że taka sytuacja powinna się powtarzać co około 15 dni w czasie każdej pełni (zaćmienie Księżyca) i w czasie każdego nowiu (zaćmienie Słońca). Tak jednak nie jest…
Nr 05/2017 - 31 stycznia 2017r.
GATEWAY TO SPACE – Centrum Nauki i Techniki EC1
To była wspaniała lekcja historii podboju kosmosu i techniki astronautycznej!. W ubiegły piątek, 27 stycznia, a więc w ostatnim dniu semestru zimowego zorganizowaliśmy dla dzieci i młodzieży z naszego regionu wycieczkę edukacyjno-naukowym do Warszawy na wystawę pod patronatem NASA: GATEWAY TO SPACE oraz do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Sześćdziesięcioosobową grupę stanowiła młodzież wraz z opiekunami z Ostrzeszowa, Kobylej Górze, Mikstatu, Doruchowa, Krotoszyna, Granowca, Rozdrażewa i Parzynowa. Podobnie jak podczas wyjazdu do CERN w Genewie, już podczas drogi do Warszawy, młodzież przedstawiła przygotowane referaty i prezentacje dotyczące osiągnięć Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego oraz Rosji na polu podboju Kosmosu. Tak więc doskonale przygotowani mogliśmy zweryfikować i poszerzyć naszą wiedzę oglądając eksponaty i słuchając interesujących wypowiedzi i wyjaśnień naszego przewodnika.
Nr 04/2017 - 24 stycznia 2017r.
Wyjazd na kosmiczną wystawę NASA:GATEWAY TO SPACE
Już w najbliższy piątek 27 stycznia prawie sześćdziesięcioosobowa grupa młodzieży ze szkół naszego regionu będzie mogła zwiedzić niesamowitą wystawę poświęconą historii podboju kosmosu GATEWAY TO SPACE, której patronuje Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA. Zainteresowanie wystawą jest bardzo duże! Dlatego też za podstawę kwalifikacji do udziału w niej przyjęliśmy podobną zasadę jak przy wyjeździe do CERN tj. zabieramy ambitną młodzież z jak największej liczby szkół biorąc pod uwagę wcześniejsze zaangażowanie w działaniach edukacyjno-naukowe prowadzonych przez CWINT. Zbliżające się ferie zimowe mogą być również doskonała okazją do indywidualnego wyjazdu do Warszawy aby to wszystko zobaczyć.
Nr 03/2017 - 17 stycznia 2017r.
27 stycznia – wyjazd młodzieży na kosmiczną wystawę NASA:
GATEWAY TO SPACE
Po niezmiernie ciekawym wyjeździe do CERN w Genewie zapraszamy na kolejną wspólna wyprawę edukacyjno-naukową. Tym razem wybierzemy się do Warszawy na niesamowitą wystawę pod patronatem NASA poświęconą historii podboju KOSMOSU. Prezentowane eksponaty, które można było oglądać do tej pory jedynie w Stanach Zjednoczonych, teraz możemy na własne oczy zobaczyć i dotkną u nas w Polsce, a są to m.in. potężne części rakiet, stacji i sond kosmicznych, kapsuła Apollo, łazik księżycowy Lunar Rover jakim przemieszczał się po Srebrnym Globie Harrison Schmitt, z którym osobiście mieliśmy okazję spotkać się podczas organizacji pikniku CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW poświęconemu misjom księżycowym APOLLO.
Nr 02/2017 - 10 stycznia 2017r.
PLANETY w styczniu 2017r.
Podczas mroźnych styczniowych dni warto chociaż na chwilę zatrzymać się i spojrzeć na przepięknie prezentujące się gwiazdy i planety. Niewątpliwą perełką wieczornego nieba jest Wenus widoczna nad południowo-zachodnim horyzontem, a niedaleko powyżej „świeci” czerwony Mars. Nad ranem zachęcamy do obserwacji Jowisza konkurującego ze Spiką w Pannie. Zatrzymajmy się więc i Patrzmy w NIEBO!
Nr 01/2017 - 03 stycznia 2017r.
Co na niebie? Ciekawe konfiguracje Księżyca,
planet i gwiazd w styczniu 2017 r.
Styczeń to otwarcie nowego roku i nowe nadzieje na wspaniałe wrażenia obserwacyjne. Tegoroczny styczeń będzie dość bogaty jeśli chodzi o widowisk we spotkania niebieskie i, o ile aura dopisze, na piękne widoki nie powinniśmy narzekać. Na niebie widać obecnie trzy jasne planety, z którymi malownicze obrazki będzie rysował wędrujący wzdłuż ekliptyki Księżyc.
ROK 2016
Nr 50/2016 - 20 grudnia 2016r.
Patrząc w grudniowe WIGILIJNE NIEBO
21 grudnia o godzinie 11:44 czasu środkowoeuropejskiego (CET) będzie miało miejsce zimowe przesilenie. O 8:02 wschód słońca rozpocznie najkrótszy dzień w roku, który zakończy się już o 15:23. Zimowe Słońce towarzyszy nam tak krótko, że przez długi czas możemy odnosić wrażenie trwania nocy polarnej (przynajmniej dla tych, którzy w drogę do pracy wyruszają przed jego wschodem). Wspina się też zaledwie na 12 stopień wysokości kątowej podczas swego górowania, pozostawiając w nas uczucie tęsknoty za przyjemnym, rozgrzewającym ciepłem jego promieni.
Nr 49/2016 - 13 grudnia 2016r.
Mechanika lotów kosmicznych czyli o grawitacji, rakietach i satelitach
Czy zastanawialiście się jaką prędkość mają satelity? A który satelita ma większą prędkość? Ten bliżej Ziemi, czy ten krążący dalej od niej??? A może chcielibyście być w stanie nieważkości? Zacznijmy więc od końca. Co to znaczy być w stanie nieważkości? Co jest istotą odczucia ciężkości?
Nr 48/2016 - 06 grudnia 2016r.
Udana łączność ARISS z Wrocławia.
„Łączy nas niebo” takie motto przyświecało siedemnastu uczniom z Prywatnego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego (SALEZ) im. Św. Dominika Savio we Wrocławiu. W dniu 25 listopada br. uzyskali oni łączność z astronautą Robertem Shane Kimbroughtem (znak K5HOD) przebywającym od 21 października br. na ISS (International Space Station).
Nr 47/2016 - 29 listopada 2016r.
Życie na orbitach czerwonych karłów
Czerwone karły to najliczniejsze gwiazdy we Wszechświecie. W samej Drodze Mlecznej stanowią nawet osiemdziesiąt procent składających się na nią gwiazd. Mimo że są tak niewielkie, potrafią zaskoczyć swoją nieprzewidywalną naturą. Wśród astrobiologów budzą ogromne emocje. Przyjrzyjmy się więc krążącym wokół nich planetom, na których według astronomów mogłoby istnieć życie.
Nr 46/2016 - 22 listopada 2016r.
Poznajemy gwiazdozbiory
Dzisiaj omawiamy konstelację Pegaz. Gwiazdy alfa, beta, gamma Pegaza oraz alfa Andromedy tworzą charakterystyczny kwadrat zwany Kwadratem Pegaza. Gwiazdozbiór z Polski najlepiej widać od września do grudnia. O 20.00 odnajdziemy go wysoko, bo ponad 60o nad południowym horyzontem. Gwiazdozbiór zawiera wiele interesujących obiektów – szczególnie polecamy gromadę kulistą M15 widoczną bez trudu już w lornetce!
Nr 45/2016 - 15 listopada 2016r.
Poznajemy gwiazdozbiory
Po krótkiej przerwie związanej z wyjazdem do CERN w Genewie oraz piknikiem edukacyjno-naukowym CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW powracamy do prezentacji kolejnych gwiazdozbiór nocnego nieba. Dzisiaj omawiamy łatwy do odnalezienia gwiazdozbiór Kasjopeja. Ma on charakterystyczny kształt przypominający literę „W”, co z pewnością ułatwi jego odszukanie. W gwiazdozbiorze znajduje się kilka otwartych gromad gwiazd doskonale prezentujących się już w lornetce – zachęcamy do ich obserwacji. Pamiętajmy również o Księżycu, który w tym czasie jest w perygeum czyli najbliższej odległości od Ziemi.
Nr 44/2016 - 08 listopada 2016r.
Co na niebie? Ciekawe konfiguracje Księżyca, planet i gwiazd w LISTOPADZIE
Tegoroczne niebo listopadowe poskąpi nam widowiskowych spektakli. Saturn ginie już w promieniach zachodzącego Słońca, Wenus i Mars snują się nisko nad południowo-zachodnim horyzontem, a Merkury po raz kolejny zalicza bardzo niekorzystną elongację wschodnią. Z jasnych planet jedynie Jowisz ratuje honor Układu Słonecznego, królując na niebie porannym.
Nr 43/2016 - 31 października 2016r.
CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW 2016
Fotorelacja : Kamil Cichoń, Aleksandra Maria Duczmal
Nr 42/2016 - 25 października 2016r.
Szanowni Państwo, uczestnicy CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW w imieniu Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II chciałbym serdecznie podziękować za tak liczny udział w sobotnim pikniku edukacyjno-naukowym CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW. Mam nadzieję, że chociaż trochę udało nam się wzbudzić w Was zainteresowanie wiedzą i nauką oraz, że warto mieć dobrych mistrzów i nauczycieli którzy w najlepszy sposób pomogą szukać odpowiedzi na trudne pytania dotyczące świata i Kosmosu!
Nr 41/2016 - 18 października 2016r.
W imieniu Centrum Wiedzy i Nowych Technologii w Parzynowie i we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyzszego oraz Gimnazjum i Urzedem Gminy w Kobylej Górze zapraszamy w sobote 22 pazdziernika na piknik edukacyjno-naukowy CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW.
Nr 40/2016 - 11 października 2016r. - CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW 2016
W imieniu Centrum Wiedzy i Nowych Technologii w Parzynowie i we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Gimnazjum i Urzędem Gminy w Kobylej Górze zapraszamy w sobotę 22 października na piknik edukacyjno-naukowy CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW.
Nr 39/2016 - 04 października 2016r.
SPOTKANIE Z WIELKĄ NAUKĄWizyta CWINT w Centrum Badań Jądrowych CERN w Genewie
Nasz wyjazd do CERN pokazał, że mamy naprawdę ambitną i utalentowaną młodzież, która jest poważnie zainteresowana pogłębianiem swojej wiedzy w różnych, często w bardzo zaawansowanych technologicznie dziedzinach. W dzisiejszym numerze Patrząc w NIEBO prezentujemy materiał dotyczący projektu usuwania niepożądanych śmieci krążących na orbicie Ziemi. Materiał przygotował uczestnik naszej wyprawy do CERN Radosław Paluch uczeń VII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach, który razem z kolegą Jakubem Brachem brał udział w konkursie wspieranym przez Europejską Agencję Kosmiczną ODYSSEUS SPACE CHALLENGE.
Nr 38/2016 - 27 września 2016r.
SPOTKANIE Z WIELKĄ NAUKĄ
Wizyta CWINT w Centrum Badań Jądrowych CERN w Genewie
Dzięki działalności edukacyjno-naukowej CWINT duża grupa ambitnej i uzdolnionej młodzieży z kilku szkół naszego regionu mogła zajrzeć do najbardziej zaawansowanych technologicznie laboratoriów fizyki cząstek elementarnych na świecie oraz porozmawiać z naukowcami biorącymi udział w eksperymentach badających naturę Wszechświata. W dzisiejszym numerze Patrząc w NIEBO prezentujemy materiał dotyczący antymaterii przygotowany w całości przez młodego, aktywnego uczestnika naszej wyprawy edukacyjno-naukowej do CERN Pawła Gudera, ucznia LO w Ostrzeszowie.
Nr 36/2016 - 13 września 2016r.
Piszemy do Państwa ten artykuł prosto z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie! Tak jak zapowiadaliśmy, wyruszyliśmy w ubiegły piątek ku największym europejskim centrum naukowo-badawczym. Wraz z grupą uczniów ze szkół w Kobylej Górze, Ostrzeszowie, Mikstacie, Granowcu, Rozdrażewie, Krotoszynie, Świętochłowic zawitaliśmy do Darmstadt, siedziby ESOC
Nr 35/2016 - 06 września 2016r.
Europejskie Centrum Badań Jądrowych w Genewie Wielki Zderzacz Hadronów LHC (Large Hadron Collider) jest największą i najbardziej skomplikowaną maszyną świata. Jego zasadnicze elementy są umieszczone w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 km, położonym na głębokości od 50 do 175 m pod ziemią. Wyniki zderzeń rejestrowane są przez dwa duże detektory cząstek elementarnych: ATLAS i CMS, dwa mniejsze ALICE i LHCb oraz trzy małe: TOTEM, LHCf i MoEDAL.
Nr 34/2016 - 30 sierpnia 2016r.
W dniach 9 -12 wrzesnia we współpracy z Ministerstwem Nauki oraz Centrum Badan Jądrowych w Genewie organizujemy wyjazd do Centrum Badan Jadrowych CERN w Genewie.
Wjazd jest dedykowany do ambitnej młodziezy zainteresowanej naukami przyrodniczymi i scisłymi w wieku powyzej 12 lat oraz studentów i aktywnych uczestników warsztatów i imprez edukacyjno-naukowych organizowanych przez CWINT. Z jednej szkoły bedzie mogło wyjechac od 5 do 10 uczniów. Wszystkich zainteresowanych w szczególności nauczycieli, opiekunów i rodziców prosimy o bezposredni kontakt z Centrum Wiedzy w celu omówienia szczegółów wyjazdu.
Nr 33/2016 - 23 sierpnia 2016r.
SPOTKANIE Z WIELKĄ NAUKĄ
we wrześniu jedziemy z młodzieżą do CERN w Genewie i ESOC w Darmstadt
Informujemy, ze w dniach 9 -12 wrzesnia we współpracy z Ministerstwem Nauki oraz Centrum Badan Jadrowych w Genewie organizujemy wyjazd do CERN w Szwajcarii i ESOC w Niemczech. Wjazd jest dedykowany do ambitnej młodziezy zainteresowanej naukami przyrodniczymi i scisłymi w wieku powyzej 12 lat oraz studentów i aktywnych uczestników warsztatów i imprez edukacyjno-naukowych organizowanych przez CWINT. Z jednej szkoły bedzie mogło wyjechac od 5 do 10 uczniów. Wszystkich zainteresowanych w szczególnosci nauczycieli, opiekunów i rodziców prosimy o bezposredni kontakt z Centrum Wiedzy w celu omówienia szczegółów wyjazdu. Ze wzgledu na ograniczona liczbe miejsc o kwali kacji do wyjazdu decyduje kolejnosc zgłoszen.
Nr 32/2016 - 16 sierpnia 2016r.
Poznajemy gwiazdozbiory
Lipcowo-sierpniowe dni to idealna pora na poznawanie konstelacji, których najjaśniejsze gwiazdy tworzą Trójkąt Letni. Lutnia, Orzeł i Łabędź oraz niewielkie Strzała i Lisek to najznamienitsi towarzysze wakacyjnych wieczorów z teleskopem lub lornetką w dłoni. Pas Drogi Mlecznej przecina wysoko sklepienie niebieskie, skrywając miliony słabych gwiazd naszej Galaktyki.
Rozwijajmy swoje zainteresowania, podziwiajmy i Patrzmy w NIEBO! Zapraszamy na wspólne obserwacje do CWINT.
Nr 31/2016 - 09 sierpnia 2016r.
PERSEIDY 2016
Pojawiają się każdego roku, w samym środku lata. Obserwowane od ponad dwóch tysiącleci, a pierwsze doniesienia o nich pochodzą z początku naszej ery, z Chin. W Europie po raz pierwszy zostały opisane w 811 roku. Meteory z roju Perseidów – pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że raz w roku niemal każdy z nas staje się na chwilę marzycielem lub astronomem. W tym roku widowisko ma być wyjątkowe!!! Wszystkich chętnych zapraszamy do CWINT na wspólne oglądanie Perseidów połączone z obserwacjami Saturna, Marsa, Księżyca i obiektów głębokiego nieba.
Nr 30/2016 - 02 sierpnia 2016r.
Poznajemy gwiazdozbiory
W dzisiejszym numerze „Patrząc w NIEBO” prezentujemy gwiazdozbiór Wąż. Jest on dopełnieniem konstelacji Wężownika, który na starych mapach trzyma go w dłoni. Obydwa gwiazdozbiory odnajdziemy poniżej Herkulesa nad południowo – zachodnim horyzontem. Poniżej znajduje się doskonale widoczny Saturn. W Wężu znajduje się kilka interesujących obiektów głębokiego nieba -zachęcamy do ich obserwacji. A już za kilka dni skierujmy swój wzrok w przeciwnym północno – wschodnim kierunku nocnego nieba wypatrując „spadających gwiazd”. Mowa tu oczywiście o maksimum roju Perseidów, które przypada w tym roku na 12 sierpnia.
Nr 29/2016 - 26 lipca 2016r.
Choć sonda Rosetta dotarła do komety 67P/Churyumov-Gerasimenko już prawie dwa lata temu, a blisko rok temu kometa przeszła przez peryhelium, to sonda kontynuuje przesyłanie ciekawych wyników z okolicy komety. Co prawda początkowo planowano, że misja sondy zakończy się 31 grudnia 2015 roku, jednak później zdecydowano się przedłużyć ją o 9 miesięcy. Po tym czasie sonda będzie znajdować się na tyle daleko od Słońca, że jej baterie słoneczne nie będą w stanie produkować wystarczającej ilości energii, aby możliwa była dalsza jej praca.
Nr 28/2016 - 19 lipca 2016r.
Poznajemy gwiazdozbiory
W dzisiejszym numerze „Patrząc w NIEBO” prezentujemy gwiazdozbiór Wężownik. Odnajdziemy go poniżej Herkulesa nad południowo – zachodnim horyzontem. W dolnych granicach tej konstelacji znajduje się obecnie Saturn z doskonale widocznymi pierścieniami, a 15 stopni na zachód od niego, poniżej świeci czerwony Mars. Miłośnicy obserwacji astronomicznych w Wężowniku bez trudu znajdą kilka przepięknych groma kulistych. Zachęcamy do ich obserwacji chociaż blask Księżyca, który zbliża się do pełni, nam to nieco utrudni. Patrzmy więc w NIEBO i pogłębiajmy swoją wiedzę o Kosmosie!
Nr 27/2016 - 05 lipca 2016r.
Poznajemy gwiazdozbiory
Dzisiaj w „Patrząc w NIEBO” prezentujemy konstelację Herkules. Ten charakterystyczny gwiazdozbiór odnajdziemy wysoko na niebie – ponad 60 stopni nad południowo – zachodnim horyzontem, na lewo i powyżej od znanej już nam konstelacji Korony Północnej. W Herkulesie znajduje się jedna z najpiękniejszych gromad kulistych M13 – naprawdę warto zobaczyć!
Nr 26/2016 - 28 czerwca 2016r.
Poznajemy gwiazdozbiory
Dzisiaj w „Patrząc w NIEBO” prezentujemy gwiazdozbiór Waga. Charakterystyczny układ gwiazd tej konstelacji z łatwością odnajdziemy w pierwszej połowie nocy, nisko nad południowo – zachodnim horyzontem. Pomocny będzie bardzo jasny, czerwony Mars (-1,52 mag), który obecnie gości w pobliżu gromady kulistej NGC5897.
Nr 25/2016 - 21 czerwca 2016r.
Poznajemy gwiazdozbiory
Dzisiaj w „Patrząc w NIEBO” prezentujemy gwiazdozbiór Psy Gończe. Ze względu na znajdujące się w nim ciekawe obiekty głębokiego nieba jest niezmiernie interesującym dopełnieniem omówionych w poprzednim numerze konstelacji Wolarza i Korony Północnej.
Nr 24/2016 - 14 czerwca 2016r.
Poznajemy gwiazdozbiory
Dzisiaj na łamach serwisu Patrząc w NIEBO prezentujemy dwa gwiazdozbiory: Wolarz i Korona Północna. Obydwa gwiazdozbiory mają charakterystyczny kształt w związku z czym są bardzo łatwe do odnalezienia na południowo-zachodnim nocnym niebie.
Nr 23/2016 - 07 czerwca 2016r.
CWINT w Europejskim Obserwatorium Północnym (ENO)
W ubiegłym tygodniu mieliśmy przyjemność odwiedzić położone na Wyspach Kanaryjskich Europejskie Obserwatorium Północne. Tam właśnie zlokalizowane są największe na świecie teleskopy do obserwacji Słońca oraz obserwacji nocnych w zakresie światła widzialnego oraz bliskiej podczerwieni. W niniejszym artykule zaprezentujemy Obserwatorium Teide na Teneryfie.
Wyspy Kanaryjskie to znakomita lokalizacja dla funkcjonowania astrofizycznych instytucji badawczych. Ze względu na bardzo korzystne warunki klimatyczne, położenie, minimalne turbulencje powietrza tereny te oferują znakomite możliwości prowadzenia badań Słońca, zjawisk astrofizycznych oraz obiektów nocnego nieba w szerokim zakresie częstotliwości. Dlatego też około dwadzieścia Państw z różnych stron świata w tym Polska lokalizuje tu swoje instrumenty astronomiczne i prowadzi badania naukowe.
Nr 22/2016 - 31 maja 2016r.
Poznajemy gwiazdozbiory
Dzisiaj na łamach serwisu Patrząc w NIEBO prezentujemy dwa gwiazdozbiory: Panna oraz Warkocz Bereniki. Obydwa gwiazdozbiory zawierają mnóstwo interesujących obiektów „głębokiego nieba”. Konstelację Panny odnajdziemy nad południowo-zachodnim horyzontem, na lewo od poznanego w poprzednim tygodniu gwiazdozbioru Lwa, natomiast Warkocz Bereniki będzie tuż nad Panną.
Nr 21/2016 - 24 maja 2016r.
LETNIA AKADEMIA CWINTu
Lato zbliża się szybkimi krokami. Zespół CWINT przygotował dla dzieci, młodzieży i dorosłych interesującą propozycje letniego wypoczynku połączonego z poznawaniem tajemnic ASTRONOMII i KOSMOSU. Odkrywanie NIEBA może być fascynującym zajęciem dla amatorów kosmicznej przygody, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Szczegóły tej propozycji przedstawimy w kolejnych naszych serwisach. A dzisiaj na łamach serwisu Patrząc w NIEBO rozpoczynamy cykl artykułów pt. „Poznajemy gwiazdozbiory” wprowadzających w otaczający nas świat GWIAZDOZBIORÓW i znajdujących się w nich gromad gwiazd i obiektów „głębokiego nieba” galaktyk i mgławic.
Nr 20/2016 - 16 maja 2016r.
Tranzyt MERKUREGO na tle tarczy słonecznej – 9 maja 2016 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obserwacji tranzytu w I LO w Ostrzeszowie i Zespole Szkół w Granowcu. Wiecej zdjec oraz szczegółowe informacje na ten temat na stronie www. cwint.org.pl oraz www.facebook.com/cwintpoland. Pogoda dopisała – wrazenia niesamowite! Kolejne tak przepieknie widoczne zjawisko astronomiczne z udziałem Merkurego bedzie dopiero za około 16 lat!
Nr 19/2016 - 09 maja 2016r.
MERKURY – tajemnice boskiego posłanca. Merkury – najmniejszy sposród osmiu planet Układu Słonecznego i najmniej zbadany skalisty glob naszego kosmicznego podwórka. Jego kryjówka wsród promieni Słonca była przez długie lata skuteczna ochrona przed wscibskimi oczami Ziemian. Ale na szczescie o tej niezwykłej planecie wiemy coraz wiecej.
Nr 18/2016 - 02 maja 2016r.
TRANZYT MERKUREGO – 9 maja 2016r!
W poniedziałek 9 maja od godziny 13:12 bedziemy swiadkami wyjatkowego i rzadkiego zjawiska astronomicznego jakim jest tranzyt Merkurego na tle tarczy słonecznej! Szczegółowe informacje na ten temat przedstawilismy w poprzednim numerze „Patrzac w NIEBO” (artykuły archiwalne dostepne na www.cwint.org.pl). Tego dnia najmniejsza planeta Układu Słonecznego MERKURY w swym ruchu dookoła Słonca ustawi sie pomiedzy Słoncem a Ziemia, co z punktu widzenia obserwatora na Ziemi oznaczac bedzie pojawienie sie jej na tle tarczy słonecznej jako niewielkiej czarnej kropki.
Nr 17/2016 - 26 kwietnia 2016r.
Tranzyt Merkurego na tle tarczy słonecznej
9 maja 2016 r. najmniejsza planeta Układu Słonecznego w swym ruchu dookoła Słonca ustawi sie pomiedzy swa macierzysta gwiazda a Ziemia, co z punktu widzenia obserwatora na Ziemi oznaczac bedzie pojawienie sie jej na tle tarczy słonecznej jako czarnej kropki o srednicy 12” (1/158 srednicy tarczy Słonca).
Nr 16/2016 - 19 kwietnia 2016r.
Ciekawe obiekty mgławicowe – kwiecien
Kwiecien jest miesiacem galaktyk. Niemal kazdy gwiazdozbiór, który w kwietniowe wieczory odnajdziemy nad południowym horyzontem przepełniony jest róznorakimi galaktykami. W tym miesiacu przyjrzymy sie kilku nieco mniej typowym przedstawicielkom tej klasy, które mozna odnalezc w kwietniu na wieczornym niebie. NGC 4038/4039 – Galaktyka „Czułki”
Nr 15/2016 - 12 kwietnia 2016r.
Co na niebie? Ciekawe kon guracje Ksiezyca, planet i gwiazd w kwietniu 2016 r.
16.04.2016
Jesli około godziny 21 skierujemy wzrok na wysokosc około 50° nad południowy horyzont, bez trudu dostrzezemy Ksiezyc miedzy pierwsza kwadra a pełnia, w fazie 76%. Trzy i poł stopnia na północny wschód od Ksiezyca swiecic bedzie Regulus, najjasniejsza gwiazda Lwa (1,4mag). Natomiast nieco ponad 16° na wschód od tej parki widoczny bedzie bardzo jasny Jowisz (–2,3mag).
Nr 14/2016 - 05 kwietnia 2016r.
Co na niebie? Ciekawe kon guracje Ksiezyca, planet i gwiazd w kwietniu 2016 r. Kwiecien, o ile pozytywnie zaskoczy nas pogodowo, o tyle zapewni całkiem spora dawke ciekawych spotkan niebieskich, a w kazdym z nich bedzie brał udział nasz kosmiczny sasiad – Ksiezyc.
8.04.2016
Tego wieczoru, juz od godziny 20 warto skierowac lornetki nisko nad zachodni horyzont, gdzie powinnismy dostrzec blady, waziutki sierp Ksiezyca w fazie 2%. Oczywiscie moze sie nam to nie udac od razu, bo niebo bedzie jeszcze dosc jasne, ale warto zaczac wczesniej, bo o godzinie 20 wysokosc Ksiezyca nad horyzontem wyniesie jedynie 8° i bedzie szybko malec. Sierp powinnismy namierzyc do godziny 20.30, by miec jeszcze nieco czasu na dostrzezenie Merkurego (–0,9mag),
Nr 13/2016 - 30 marca 2016r.
We are all in this together – SUPPORT NEPAL Fotorelacja z budowy szkoły w Nepalu Potezne trzesienie ziemi, które nawiedziło Nepal w kwietniu ubiegłego roku zabiło tysiace osób i spowodowało ogromne straty materialne. Wiele historycznych obiektów i budynków zostało całkowicie zniszczonych. Mimo, ze upłynał juz prawie rok to skutki tego kataklizmu widac jeszcze na kazdym kroku. Zniszczenia dotkneły nie tylko zurbanizowane obszary miejskie ale równiez miejscowosci i wioski połozone w odległych, trudnodostepnych górskich regionach Nepalu. W jednej z takich małych wiosek nasza grupa wspólnie z wolontariuszami z Good Earth Nepal bierze udział w odbudowie zniszczonej szkoły Birds of Passage Shree Jana Primary School.
Nr 12/2016 - 22 marca 2016r.
We are all in this together – SUPPORT NEPAL Dramatyczna walka z czasem, ponad tysiac zabitych, wiele tysiecy rannych i nerwowe poszukiwania tych którzy cały czas sa pod gruzami tak wygladała stolica Nepalu po jednym z najpotezniejszych trzesien ziemi w historii kraju. Epicentrum wstrzasów znajdowało sie ok. 80 km na wschód od stolicy Katmandu i miasta Pokhary. Siła trzesienia była ogromna – 7,8 stopni w skali Richtera. W stolicy Nepalu uległa zniszczeniu m.in. historyczna czesc miasta i znane zabytki, pod gruzami nadal moze byc kilkaset osób, brakuje miejsc w szpitalach, a na ulicach stoja tłumy ludzi, którzy nie chca wracac do domów w obawie przed wstrzasami wtórnymi, których od południa było juz kilkanascie. Wstrzasy były tak silne, ze odczuli je równiez mieszkancy Indii, Pakistanu i Bangladeszu, a pod Mount Everest’em zeszła lawina która zasypała obóz himalaistów.
Nr 11/2016 - 15 marca 2016r.
Co na niebie? Ciekawe kon guracje Ksiezyca, planet i gwiazd w marcu 2016 r. W marcu nie zobaczymy juz na niebie ani jasnej Wenus, ani Merkurego, przez co liczba ciekawych spotkan, w porównaniu do poprzednich miesiecy, bardzo sie skurczy. Ale niedobór widowiskowych spektakli niebieskich zrekompensuje nam powiew nadchodzacych cieplejszych dni i nocy, czego wyraznym znakiem bedzie marcowa zmiana czasu na letni.
Nr 10/2016 - 08 marca 2016r.
Ciekawe obiekty mgławicowe – marzec. Zimowe niebo znika juz na dobre. Wieczorami jeszcze przez chwile widac Oriona z towarzystwem, jednak znika on juz całkiem szybko. Za to od wschodu nadciagaja przepełnione od galaktyk gwiazdozbiory. Jak co roku, w marcu przyjrzymy sie własnie galaktykom. Tym razem opisane zostana jasne, swiecace w gwiazdozbiorze Lwa galaktyki skupione wokół M96 i w znakomitej wiekszosci nalezace do niewielkiej grupy galaktyk nazywanej Leo I.
Nr 09/2016 - 01 marca 2016r.
Podrózuje po swiecie badajac fale grawitacyjne. Wywiad z Pania profesor Dorota Gondek-Rosinska, członkiem zespołu naukowców projektu VIRGO-LIGO, który zarejestrował fale grawitacyjne! Rozmawia Konrad Stanglewicz, Radio Zachód – czesc 2.
Nr 08/2016 - 23 lutego 2016r.
Podrózuje po swiecie badajac fale grawitacyjne. Wywiad z Pania profesor Dorota Gondek-Rosinska, członkiem zespołu naukowców projektu VIRGO-LIGO, który zarejestrował fale grawitacyjne!Rozmawia Konrad Stanglewicz, Radio Zachód – czesc 1.
Nr 07/2016 - 16 lutego 2016r.
Albert Einstein miał racje – fale grawitacyjne istnieja! Fale grawitacyjne wywołane zderzeniem dwóch czarnych dziur zarejestrowali naukowcy 14 wrzesnia 2015 r. o godz. 9.50 czasu uniwersalnego. Wydarzenie to potwierdza jedna z najwazniejszych konsekwencji ogłoszonej w 1915 r. ogólnej teorii wzglednosci Alberta Einsteina. Otwiera całkowicie nowe perspektywy badania wszechswiata. W odkryciu brali udział równiez Polacy. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 06/2016 - 09 lutego 2016r.
W lutym zimowe gwiazdozbiory powolutku ustepuja miejsca tym, które kojarzymy z wiosna. Na razie jednak wieczorami ciagle komfortowo obserwowac mozna zimowa czesc nieba, pełna róznego typu obiektów. Nad południowym horyzontem wznosi sie subtelne, ale pełne róznych mgławic i gromad otwartych zewnetrzne ramie naszej Galaktyki. Chmury pyłu i gazu znajdujace sie w tym obszarze zasłaniaja wiekszosc odległych galaktyk, jednak i tych mozna kilka w tej czesci nieba odnalezc. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 05/2016 - 02 lutego 2016r.
CWINT – najwazniejsze wydarzenia w 2015 roku. Centrum Wiedzy i Nowych Technologii jest organizacja NON-PROFIT, której celem jest szerzenie i propagowanie szeroko pojetej wiedzy i nauki ze szczególnym uwzglednieniem astronomii i fizyki. Cele te realizujemy poprzez organizacje róznego rodzaju otwartych warsztatów, seminariów, pokazów i pikników edukacyjno-naukowych dla dzieci, młodziezy i dorosłych. Dzięki ogromnemu zaangazowaniu i wysiłkowi osób tworzacych CWINT dysponujemy doskonałym sprzętem do obserwacji astronomicznych, astrofotogra i, mikroskopii stereoskopowej, które wykorzystujemy w swojej działalnosci edukacyjnej oraz współpracujemy z uczelniami i organizacjami naukowymi w tym z najwiekszym na świecie laboratorium zyki czastek elementarnych CERN – Europejska Organizacja Badan Jadrowych ( zobacz pełny artykuł )
Nr 04/2016 - 26 stycznia 2016r.
EC1 Łódz – Miasto Kultury. W miniona sobote uczestniczylismy w niezmiernie interesujacym spotkaniu zorganizowanym przez EC1 w Łodzi. Był to specjalny pokaz z okazji otwarcia Planetarium stanowiacego czesc ogromnego przedsiewziecia kulturalno-edukacyjno-naukowego EC1 Łódz – Miasto Kultury i przeznaczony dla przedstawicieli srodowisk naukowych, centrów nauki i techniki oraz planetariuszy z całej Polski. Bylismy niezmiernie zaszczyceni, ze w towarzystwie najlepszych organizacji edukacyjno-naukowych moglismy wspólnie obejrzec efekt kilkuletniej pracy zespołu ludzi o niesamowitej wizji i umiejetnosci wcielenia w zycie iscie kosmicznych pomysłów. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 03/2016 - 19 stycznia 2016r.
Ferie zimowe – dobry czas na astronomiczne obserwacje! Jak dotad w styczniu nie mielismy zbyt wiele pogodnych dni, aby móc podziwiac piekno zimowego nieba. Obecnie, gdy rozpoczeły sie ferie zimowe miejmy nadzieje, ze to sie zmieni i młodziez bedzie mogła aktywnie spedzic czas uprawiajac sporty zimowe, a miłosnicy astronomii beda mogli wreszcie zachwycic sie przepieknymi widokami rozgwiezdzonego nieba. A jest naprawde co ogladac i to bez koniecznosci angazowania zaawansowanego sprzetu astronomicznego. W zupełnosci wystarczy oko i lornetka. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 02/2016 - 12 stycznia 2016r.
Wybrane ważniejsze osiągnięcia atronomii. Odkrycia w dziedzinie astronomii nasze wyobrażenia w Wszechświecie. Zmieniają sposób, w jaki postrzegamy materię, czas i przestrzeń, modyfikują nasze spojrzenie na historię oraz przyszłość gatunku ludzkiego. Starożytni astronomowie mówili o gwiazdach stałych, my zaś – o galaktykach, supernowych. Dawniej uważaliśmy Ziemię za centrum Wszechświata, dziś uznajemy ją za małą planetę, należącą do jednego z milionów podobnych układów, w których być może także istnieje życie. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 01/2016 - 05 stycznia 2016r.
Co na niebie? Ciekawe kon guracje Ksiezyca, planet i gwiazd w styczniu 2016 r. Poczatek roku zapowiada sie całkiem obiecujaco, jesli chodzi o ciekawe spotkania na niebie. Widowiskowo zapowiada sie piec zjawisk, z czego jedno, o ile warunki dopisza, powinno byc wyjatkowo atrakcyjne. Poranne trio planetarne zdazyło sie juz rozproszyc, ale wraz z pojawieniem sie na niebie porannym Saturna, w drugiej połowie nocy bedziemy mogli zaobserwowac cztery planety. ( zobacz pełny artykuł )
ROK 2015
Nr 12/2015 - 22 grudnia 2015r.
Gwiazda Betlejemska. W ostatnim tegorocznym numerze Patrzac w NIEBO przyjrzymy sie uwaznie tematowi Gwiazdy Betlejemskiej, który od setek lat jest przedmiotem zainteresowania teologów, naukowców w tym astronomów. Interesujaca próbe wyjasnienia tego zjawiska przedstawił juz czterysta lat temu Jan Kepler, a w naszych czasach mysl te kontynuował m.in. austriacki profesor astronom, znawca starozytnych kultur i jezyków Konradin Ferrari d’Occhieppo. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 11/2015 - 15 grudnia 2015r.
Obserwujemy KOMETY. Zjawiska przebiegania komet po niebie znane sa od niepamietnych czasów. Nazwa komet objeto ciała niebieskie o mglistych zarysach, zjawiajace sie nieoczekiwanie, stosunkowo szybko przesuwajace sie na tle gwiazd i obdarzone czasem długa poswiata w postaci warkoczy. Niezwykły wyglad tych ciał niebieskich wywoływał w dawniejszych wiekach zabobonny strach u ludzi, którzy widzieli w zjawiskach pojawiania sie komet zapowiedz nadciagajacych klesk. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 10/2015 - 08 grudnia 2015r.
14 grudnia – niezwykła noc meteorów z roju Geminidów. Geminidy, obok Perseidów, to jeden z najaktywniejszych rojów meteorów. Maksimum tego roju zostało przewidziane na noc z 13/14 i 14/15 grudnia. Geminidy naleza do najbardziej regularnych i zarazem aktywnych rojów. Ilosc obiektów mozliwych do zaobserwowania w ciagu godziny oszacowano na 120 zjawisk! W tym roku warunki do obserwacji Geminidów – oczywiscie przy sprzyjajacej pogodzie – beda doskonałe. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 09/2015 - 01 grudnia 2015r.
ExoMars – europejska misja na Marsa. Zapewne wielu czytelników obejrzało i jest pod wrazeniem premiery znakomitego amerykańskiego filmu „Marsjanin” zrealizowanego w oparciu o ksiazke Andy Weira. Autor ksiazki zanim zaczął pisac, poswiecił 2 lata na studiowanie i zapoznawanie sie z problemami zycia na Marsie. Wiele godzin spedził na rozmowach z naukowcami nie tylko z NASA (biologami, chemikami, fizykami i innymi specjalistami zajmujacymi sie astronautyka) aby jak najbardziej wiarygodnie oddać klimat zycia na Czerwonej Planecie. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 08/2015 - 24 listopada 2015r.
LHC – Wielki Zderzacz Hadronów. Dzisiaj kontynuujemy rozpoczety w poprzednim tygodniu temat CERN czyli najwiekszego laboratorium zyki czastek elementarnych. Fizyka czastek bada najmniejsze obiekty wystepujace w Naturze. Zagladajac do wnetrza tych bardzo małych i fundamentalnych obiektów cofa sie równiez bardzo daleko w czasie, bo az do kilku chwil po Wielkim Wybuchu. Do badania tych subatomowych czastek i oddziaływan potrzebne sa potezne akceleratory i detektory. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 07/2015 - 17 listopada 2015r.
GRUDZIEN 2015 r. wyjazd do Planetarium EC1 – Łódz. Obecna jesienna, pochmurna i deszczowa aura nie daje nam zbyt duzo okazji do obserwacji nieba. No cóz, nie mamy na to zbyt duzego wpływu, ale juz w kolejnych tygodniach sytuacja z pewnoscia zdecydowanie sie poprawi. Taka jest specy ka bezposrednich, wizualnych obserwacji astronomicznych. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 06/2015 - 10 listopada 2015r.
CWINT z wizyta w obserwatorium astronomicznym w Niepołomicach i na górze Lubomir. W ubiegłym tygodniu goscilismy w dwóch zaprzyjaznionych obserwatoriach astronomicznych zlokalizowanych w Małopolsce niedaleko Krakowa. Pierwsze to MOA – Młodziezowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, które niedawno obchodziło 50-cio lecie swojej działalnosci. Obserwatorium prowadzi wykłady i prelekcje dla grup zorganizowanych, urozmaicone ciekawymi pokazami multimedialnymi oraz seansami w Planetarium. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 05/2015 - 03 listopada 2015r.
Wieczorem, w sobotę 31 października o godzinie 19:05 niebo nad Polską rozświetlił potężny, zielonkawy bolid o jasnosci około -15 magnitudo. Wczesna godzina, bezchmurne niebo oraz obchodzone swieta spowodowały, ze o zjawisku alarmowało bardzo duzo ludzi z całego kraju. W sieci z minuty na minute przybywało zdjec, zapisów z kamer samochodowych oraz opisów przelotu bolidu przez naocznych swiadków. ( zobacz pełny artykuł )
Nr 04/2015 - 27 października 2015r.
Poranek 25 pazdziernika był wspaniały. Wreszcie po wielu dniach złej do obserwacji pogody niebo „otwarło sie” i moglismy podziwiac przepiekne trio planet: Wenus – Jowisz – Merkury. Widok był rzeczywiscie wspaniały. Wenus zaprezentowała połowe swojej tarczy i wygladała jak mały Ksiezyc w połowie swojego cyklu fazowego. Galileuszowe ksiezyce Jowisza: Ganimedes, Io, Europa, Kalisto ustawiły sie w jednej linii, a znajdujacy sie ponizej Mars swoim pomaranczowo-czerwonym kolorem dopełniał ten piekny widok! W biezacym tygodniu czekaja nas kolejne atrakcje (…więcej)
Nr 03/2015 - 20 października 2015r.
W niniejszym numerze zamieszczamy informacje dotyczace obserwacji kolejnych planet, tym razem odległych gazowych olbrzymów Saturna, Urana i Neptuna. Niestety pogoda w minionym tygodniu nie dała nam szansy obserwacji przepieknej kon guracji planet porannego nieba Wenus, Jowisza i Marsa. Miejmy nadzieje, ze druga połowa pazdziernika bedzie pod tym wzgledem zdecydowanie lepsza, a czekaja nas z udziałem tych planet kolejne super atrakcje w poblizu gwiazdozbioru Lwa! W minionych dniach w CWINT odbyły sie dwa interesujace spotkania. (…więcej)
Nr 02/2015 - 13 października 2015r.
W niniejszym numerze zamieszczamy szczegółowe informacje dotyczące obserwacji planet, które będzie można podziwiać w październiku w drugiej połowie nocy, aż do świtu. Dodatkowo, chcąc zachęcić do pogłębiania swojej wiedzy astronomicznej, dla naszych czytelników przygotowaliśmy z redaktorem naczelnym miesięcznika ASTRONOMIA Piotrem Brychem interesujące nagrody. Każdy, kto wyśle (…więcej)
Nr 01/2015 - 06 października 2015r.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zgłaszanym podczas seminariów, warsztatów czy organizowanych przez CWINT pikników edukacyjno-naukowych, rozpoczynamy zamieszczając na łamach „Naszych Stron Ostrzeszowskich” cykl artykułów i informacji dotyczących zagadnień związanych z astronomią i obserwacjami nieba, wiedzą techniczną i ogólnonaukową oraz działalnością prowadzoną w tym zakresie przez CWINT. (…więcej)